Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Razr 2 ќе има сензори за движење и командни гестови во рамките околу екранот

Motorola предизвика голем интерес околу себе со премиерата на модерната верзија на легендарниот модел. Веќе ве информиравме дека Motorola Razr (2019) со флексибилен дисплеј ќе излезе во продажба од 9-ти јануари за 1.500 долари. Уредот се разликува по својот дизајн од конкурентските придонеси на Samsung и Huawei и многу е веројатно дека Moto Razr (2019) ќе стане целосно нова категорија на производи. Инженерите на Motorola веќе експериментираат со различни додатоци на следната верзија на паметниот телефон.

Податоците од LetsGoDigital откриваат дека компанијата поднела патент со името „Cumulative Sensor in Foldable Phone“. Од документите, разбравме дека Motorola Razr 2 повторно ќе се витка хоризонтално и ќе ги задржи дизајнерските линии на својот претходник. Новиот уред ќе има четири сензори сместени на горниот и долниот дел на екранот, кои корисниците можат да ги користат како виртуелни копчиња, јавува PhoneArena.

На овој начин, Motorola Razr 2 ќе може да изврши 20 различни функции и да препознае ист број на командни гестови преку сензорите околу екранот. Ова ќе им овозможи на корисниците да ја контролираат работата на уредот, без разлика дали екранот е отворен или затворен. Интеграцијата на сензорите ќе обезбеди уште поудобен начин за работа со Motorola Razr 2, кој исто така ќе има сензор за отпечатоци на самиот екран. Премиерата најверојатно ќе биде крајот на следната година.

Поврзани вести

Apple размислува за iPhone на склопување

Влатко Зорба

IBM ја напушта технологијата за препознавање на лице

msp-admin

Повторно проблеми со услугите на Google

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!