Стандард

Патент

ТЕХНОЛОГИЈА

Патент на OnePlus го навестува дизајнот на идниот часовник на компанијата

Влатко Зорба
Веќе некое време знаеме дека OnePlus развива свој паметен часовник. Во меѓувреме, патенти на компанијата ни кажуваат како може да изгледа. Во овој случај, уредот...
ТЕХНОЛОГИЈА

OnePlus патентира ново решение за селфи камера за смартфони (ФОТО)

Влатко Зорба
Се чини дека OnePlus работи на нов метод за да ја отстрани потребата од отвор или слот на екранот за селфи камерата. Ова е решение...
ТЕХНОЛОГИЈА

Новите очила на Apple автоматски ќе ги отклучуваат сите ваши уреди

Влатко Зорба
Патент на Apple, доставен деновиве од гигантот, покажува како Apple Glasses можат автоматски да ги отклучуваат сите ваши уреди на Apple, исто како што можете...
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei развива смартфон со селфи камера под дисплејот и рамка околу екранот што прикажува известувања

Влатко Зорба
Кинескиот производител испрати една од најтешките години во својата историја. Трговските санкции на американската влада покренаа голем број прашања во врска со иднината на Huawei...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft ќе нè враќа од задгробниот живот?

Влатко Зорба
Американскиот софтверски гигант Microsoft поднесе патент, што создава интригантна можност за дигитално преродување на луѓето како чат-ботови. Наместо традиционалниот метод за обука на чaт-ботови со...
ТЕХНОЛОГИЈА

Razr 2 ќе има сензори за движење и командни гестови во рамките околу екранот

msp-admin
Motorola предизвика голем интерес околу себе со премиерата на модерната верзија на легендарниот модел. Веќе ве информиравме дека Motorola Razr (2019) со флексибилен дисплеј ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung патентираше смартфон со „испакнат“ дел над дисплејот

msp-admin
Пред околу една година, Samsung поднесе интересно барање во KIPO за паметен телефон со атипичен дизајн, кој вклучува испакнување над дисплејот во кој се наоѓа...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!