СТАНДАРД life

Самсунг

ТЕХНОЛОГИЈА

Основачите на „Самсунг“ донираат уметнички дела за да платат данок

Влатко Зорба
Семејството на основачите на јужнокорејската компанија „Самсунг“ одлучи да донира десетина илјади уметнички дела, вклучувајќи слики од Пикасо и Далиј и да ги поклони стотиците...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung најавува линија монитори со висока резолуција за 2021 година

Влатко Зорба
Samsung ја објави својата линија на деловни и потрошувачки монитори со висока резолуција оваа година, и сите 12 нови модели поддржуваат HDR. Премиум линијата S8...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung го одложува следниот Galaxy Note поради недостиг на чипови

Влатко Зорба
Samsung одржа годишен состанок со акционерите во Јужна Кореја, за време на кој извршниот директор ДиЏеј Кох откри неколку информации за плановите за серијата Note....
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung и Mastercard подготвуваат платежна картичка со читач на отпечатоци

Влатко Зорба
Samsung ќе соработува со Mastercard за да создаде картичка со вграден читач на отпечатоци. Технологијата ќе биде слична на картичката за биометриска заштита претставена во...
КОМПАНИИ

Samsung проглсен за водечки производител на телевизиски технологии

Влатко Зорба
Според резултатите од истражувањето на глобалниот пазар кое го спроведе компанијата Омдија, Samsung Electronics ја задржа титулата водечки производител на телевизиски технологии, веќе петнаесетта година...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung ќе развива флексибилни екрани за Google, Oppo и Xiaomi

Влатко Зорба
Новиот извештај, објавен од The ​​Elec, ги потврдува претходните наводи од декември кои сугерираа дека Vivo, Oppo, Xiaomi и Google ќе промовираат флексибилни телефони. Во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Што можат да понудат идните AR очила на Samsung? (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Samsung, како и другите компании, развива уреди со технологија на проширена реалност (AR). За време на CES минатата година, Корејците дури покажаа очила со основна...