СТАНДАРД life

Дисплеј

ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung ќе развива флексибилни екрани за Google, Oppo и Xiaomi

Влатко Зорба
Новиот извештај, објавен од The ​​Elec, ги потврдува претходните наводи од декември кои сугерираа дека Vivo, Oppo, Xiaomi и Google ќе промовираат флексибилни телефони. Во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Екранот на Samsung Galaxy S21 Ultra штеди енергија

Влатко Зорба
Набргу по премиерата на серијата Galaxy S21, Samsung Display сподели повеќе информации за дисплејот што се користи во Galaxy S21 Ultra. Новото соопштение за јавноста...
ТЕХНОЛОГИЈА

Откриени нови детали за првиот iPhone со дисплеј на преклоп

Влатко Зорба
Apple следи различна стратегија од производителите на Android и често се воздржува од интеграција на нови технологии во своите уреди. Сепак, компанијата не престана да...
ТЕХНОЛОГИЈА

LG Rollable ќе се продава за 2.110 евра на крајот на 2021 година

Влатко Зорба
Флексибилните паметни телефони се една од најголемите иновации во индустријата во последниве години. Технологијата сепак е прескапа за масовниот потрошувач, но прашање на време е...
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфоните Huawei P50 ќе имаат различни дисплеи

Влатко Зорба
Huawei ги претстави атрактивните смартфони од серијата Mate 40 во октомври и веќе започна да ги продава на светскиот пазар. Компанијата веќе го сврте вниманието...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy S20 + ќе има 120Hz дисплеј, но не и приклучок за слушалки

msp-admin
Продолжува истекувањето на информации околу новите модели на Samsung, кои ќе ги видиме на 11 февруари. Веќе знаеме дека серијата ќе се вика Galaxy S20...
КОМПАНИИ

Зошто пазарот на смартфони со „флексибилен“ дисплеј е во застој?

msp-admin
„Флексибилните“ уреди со екран на преклопување се добредојден чекор напред на пазарот на паметни телефони, но брзината на прифаќање на новиот форм-фактор ќе зависи од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy Fold 2 ќе има поиздржлив дисплеј

msp-admin
Samsung Galaxy Fold е интересен уред, но јасно покажа дека технологијата не е доволно добра за пошироката јавност. Проблемите со механизмот на преклопување и покриеноста...