СТАНДАРД life

Смартфони

ТЕХНОЛОГИЈА

Идните ажурирања за Android ќе ги подобри перформансите на вашите телефони

Qualcomm и Google објавија дека ажурирањата за Neural Networks API ќе бидат испратени заедно со ажурирања на Google Play Services. Едноставно кажано, ова значи дека...
ТЕХНОЛОГИЈА

Идните смартфони на Nokia ќе имаат нови имиња

Влатко Зорба
Глобалната пандемија го принуди HMD Global да го одложи издавањето на неколку нови уреди во текот на изминатата година. Компанијата, исто така, побавно дистрибуира ажурирања...
КОМПАНИИ

Apple ја врати круната на пазарот на паметни телефони

Влатко Зорба
Apple продал повеќе паметни телефони во четвртиот квартал од 2020 година од која било друга компанија на пазарот, според компанијата за истражување на пазарот „Гартнер“,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфони со Qualcomm SoC за 55 долари ќе го преплават пазарот

Влатко Зорба
Паметни телефони од 55 долари базирани на чипсет од американската компанија Qualcomm наскоро ќе станат реалност. Стотици милиони достапни уреди со Snapdragon SoC се очекуваат...
ТЕХНОЛОГИЈА

OnePlus патентира ново решение за селфи камера за смартфони (ФОТО)

Влатко Зорба
Се чини дека OnePlus работи на нов метод за да ја отстрани потребата од отвор или слот на екранот за селфи камерата. Ова е решение...
ТЕХНОЛОГИЈА

Податоци од смартфони продавани на разузнавачките служби на САД

Влатко Зорба
Агенцијата за разузнавање на Министерството за одбрана на САД (DIA) купува бази на податоци без судски налог, кои ги следат движењата на Американците и граѓаните...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung го додава S Pen во серијата Galaxy (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Јужнокорејскиот технолошки гигант ги претстави своите нови уреди од серијата Galaxy порано од вообичаеното. Овој пат на корисниците им нуди три нови паметни телефони –...
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфоните Huawei P50 ќе имаат различни дисплеи

Влатко Зорба
Huawei ги претстави атрактивните смартфони од серијата Mate 40 во октомври и веќе започна да ги продава на светскиот пазар. Компанијата веќе го сврте вниманието...
КОМПАНИИ

Пазарниот удел на 5Г смартфони на Хуавеи ќе се намали годинава

Влатко Зорба
Хуавеи е на прво место на глобалниот пазар на 5Г смартфони со испораки од 79,6 милиони единици (29,2%) минатата година, а зад него се Епл...