Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфоните Huawei P50 ќе имаат различни дисплеи

Huawei ги претстави атрактивните смартфони од серијата Mate 40 во октомври и веќе започна да ги продава на светскиот пазар. Компанијата веќе го сврте вниманието кон своите следни предводници, кои ќе бидат претставени во март. Huawei P50 ќе се соочи со сериозна конкуренција од другите водечки производители на Android.

И покрај проблемите со американската влада, Huawei не планира да ги менува своите планови. Новите уреди ќе бидат претставени според планот, откако останува само да го разбереме конкретниот датум на кој ќе го видиме Huawei P50 во март. Серијата ќе вклучува три различни модели – Huawei P50, Huawei P50 Pro и Huawei P50 Pro+.

Паметните телефони ќе се базираат на 5-nm процесор Kirin 9000 што го користи Mate 40. Неможноста да се создадат нови чипови може да го наведе Huawei да соработува со MediaTek или Qualcomm во развојот на хардвер за некои верзии на паметните телефони Huawei P50.

Уредите ќе имаат различни големини, кои исто така ќе се базираат на три посебни технологии. Стандардната верзија на Huawei P50 ќе биде опремена со рамен дисплеј кој е малку заоблен од двете страни. Во исто време, Huawei P50 Pro ќе понуди Waterfall дисплеј и селфи камера позиционирана во мала дупка на горниот центар на екранот.

Најатрактивниот модел во серијата е Huawei P50 Pro + и тој ќе има заоблен дисплеј од сите четири страни. Основната конфигурација ќе користи микро-заоблен дисплеј сличен на панелите во Samsung Galaxy S20. Huawei P50 Pro ќе продолжи да го користи дисплејот Hyperboloid како претходниците.

Заоблениот екран на Huawei P50 Pro + од четири страни овозможува буквално да се спои со рамката. Новите смартфони ќе понудат подобар однос меѓу екранот и телото, како и најсовремени камери со Liquid Lens технологијата.

Оваа иновација ќе гарантира уште побрз систем за автоматско фокусирање во паметните телефони Huawei P50.

Поврзани вести

Сите на едно место: Фејсбук ги поврзува трите најпопуларни апликации

msp-admin

Како правилно да го дезинфицирате вашиот паметен телефон?

msp-admin

Крај на поддршката за Windows 10 Mobile

msp-admin