Стандард
КОМПАНИИ

Си Џинпинг: Градењето модерна социјалистичка земја ќе обезбеди повеќе простор за американските компании

Кинескиот претседател Си Џинпинг одговори на писмото на поранешниот извршен директор на „Старбакс“, Хауард Шулц, во кое тој ја поддржува компанијата да продолжи да игра позитивна улога во кинеско-американската економска и трговска соработка, како и во развојот на билатералните односи, соопшти денеска кинеската медиумска група (ЦМГ).

Си во писмото подвлече дека, под водство на Комунистичката партија на Кина, 1,4 милијарди Кинези прават напори да изградат умерено просперитетно општество и да изградат модерна социјалистичка земја.

Процесот на сеопфатно градење на модерна социјалистичка земја ќе обезбеди повеќе простор за американските компании, вклучително и „Старбакс“, како и компании од целиот свет.

Претседателот изрази надеж дека „Старбакс“ ќе продолжи да игра позитивна улога во кинеско-американската економска и трговска соработка и во развојот на билатералните односи.

ЦМГ потсетува дека Шулц претходно испратил писмо до претседателот Си со кое честитал на Кина за завршувањето на сеопфатната изградба на умерено просперитетно општество под негово раководство, изразувајќи, исто така, почит кон кинескиот народ и кинеската култура.

Поврзани вести

Фејсбук забрани негирање на холокаустот

msp-admin

Zoom сака да собере 1,5 милијарди долари со продажба на нови акции

Влатко Зорба

Тужба против Фејсбук: Против социјалната мрежа се здружија повеќе од 40 американски држави

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!