Стандард
КОМПАНИИ

Пазарниот удел на 5Г смартфони на Хуавеи ќе се намали годинава

Хуавеи е на прво место на глобалниот пазар на 5Г смартфони со испораки од 79,6 милиони единици (29,2%) минатата година, а зад него се Епл со 52,3 милиони единици (19,2%) и Самсунг Електроникс со 41 милиони единици (15,1%), објави на 1 јануари „Стратеџи Аналитикс“, фирма за истражување на пазарот. Притоа е споменато дека Епл и Самсунг годинава ќе го надминат Хуавеи.

Во 2019 година кога беше претставена 5Г технологијата, уделот на пазарот на Хуавеи и Самсунг беа 37,2, односно 36 проценти. Минатата година Хуавеи сепак ја зголеми разликата со брзото ширење на технологијата во Кина. Епл во меѓувреме го зазеде второто место благодарение на огромната популарност на серијата ајФон 12, нејзините први 5Г смартфони.

Според истата фирма за истражување на пазарот, глобалниот пазар на 5Г смартфони се очекува да достигне 600 милиони единици годинава, што е повеќе од двојно од ланската големина, а пазарниот удел на Епл и Самсунг Електроникс се очекува да биде 29, односно 16,8 проценти.

„Уделот на пазарот на Хуавеи за годинава се проценува дека ќе се намали на 3,4 % по трговските спорови меѓу САД и Кина. Се проценува дека уделите на Виво, Опо и Ксајоми ќе изнесуваат 13,9, односно 12,8 и 11,7 проценти“, велат од „Стратеџи Аналитикс“.

Поврзани вести

„Twitter“ суспендираше 70.000 кориснички сметки поврзани со движењето „QAnon“

Влатко Зорба

За 24 часа: „Волстрит“ реши да „исфрли“ кинески гиганти од берзата и потоа се откажа од својот план

Влатко Зорба

Kia може да го произведува автомобилот на Apple

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!