Стандард

податоци

КОМПАНИИ

Шефот на Huawei предупреди на растечката дигитална поделба

Влатко Зорба
За време на својот говор на отворањето на мобилниот конгрес во Шангај, ротирачкиот претседател на Huawei, Кен Ху, привлече внимание на големото влијание што го...
КОМПАНИИ

WhatsApp сепак реши да споделува податоци за корисниците

Влатко Зорба
Чат апликацијата WhatsApp, во сопственост на Facebook, објави дека сепак ќе ја спроведе контроверзната политика за приватност. Исто така, ќе пушти и банер, кој ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

Безбедносен проблем со TikTok ги става во ризик личните податоци на корисниците

Влатко Зорба
TikTok е социјален феномен, кој покрај неверојатната популарност низ целиот свет, се најде во центарот на политичкиот конфликт меѓу Кина и САД. Развивачите на апликацијата...
ТЕХНОЛОГИЈА

Податоци од смартфони продавани на разузнавачките служби на САД

Влатко Зорба
Агенцијата за разузнавање на Министерството за одбрана на САД (DIA) купува бази на податоци без судски налог, кои ги следат движењата на Американците и граѓаните...
ТЕХНОЛОГИЈА

Американците се позагрижени од хакирање, отколку од убиство

Влатко Зорба
Американските граѓани се многу позагрижени дека ќе бидат хакирани, отколку убиени, покажува новото истражување на компанија за VPN услуги, која открива и други интересни податоци....
ТЕХНОЛОГИЈА

Научниците „програмираат“ бактерии за складирање на податоци

Влатко Зорба
Хард дисковите и оптичките дискови складираат гигабити дигитални податоци со едно притискање на копче. Но, овие технологии – како магнетни ленти и флопи дисковите пред...
КОМПАНИИ

Корисниците масовно го бришат WhatsApp, компанијата ги одлага најавените измени

Влатко Зорба
Деновиве има многу полемики за апликацијата WhatsApp и за нејзините нови, построги услови за работење, т.е. употреба, што наиде на осуда. Имено, крајниот рок за...
КОМПАНИИ

Податоци вредни 350 милијарди долари се украдени од гејмерите ширум светот во 2020 година

msp-admin
Дека скоро секој вид активност на Интернет може да биде предмет на некаков хакерски напад, што резултира со кражба на податоци, сведочи и растечкиот број...
КОМПАНИИ

Инстаграм нелегално чувал биометриски податоци на повеќе од 100 милиони корисници и тоа може скапо да ги чини?

msp-admin
Социјалните мрежи внесуваат лажно чувство за безбедност и ги охрабруваат корисниците да откриваат што е можно повеќе приватни информации. Но, што се случува кога тие...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!