Таг : Идентитет

Технологија

Историјата на пребарување може да го открие вашиот идентитет

Влатко Зорба
Во неодамна објавената студија може да се прочита дека вработените во Mozilla толкувале кориснички информации засновани врз историјата на пребарување на Интернет, бидејќи се утврдило...
СВЕТ

Унгарија го укина признавањето на родовиот идентитет на трансродовите луѓе

Stefanija Kuzmanovska
И покрај протестите од меѓународната заедница, Унгарија во вторникот забрани регистрација на промена на полот во регистрите и го укина законското признавање на родовиот идентитет...
АНАЛИЗИ

Коронавирусот го промени идентитетот на Милано

Stefanija Kuzmanovska
Иако Италија беше меѓу првите европски земји што ги воведе сите можни забрани и ограничувања од Кина, коронавирусот сепак пристигна во Европа во последните денови...
Политика

Деспотовски кон Нелоски: Кој ти го земал правото како да се чуствуваш? Не си Македонец?

Влатко Зорба
„Кој ти го земал правото како да се чуствуваш? Не си Македонец? Јас сум Македонец еве ќе кажам во камера Македонец дека сум и зборувам...
Политика

Недозволиво е во 21. век да отвораме идентитетски прашања, порача Заев

Влатко Зорба
Северна Македонија не испратила протестна нота до Бугарија во врска со реакцијата на Бугарската академија на науките (БАН) со кој се негира македонскиот јазик. -Не...