СТАНДАРД life

закерберг

КОМПАНИИ

Закерберг нè убедува да не бегаме од WhatsApp, а тој самиот користи конкурентна апликација

Влатко Зорба
Во неодамнешниот случај на истекување на податоци од Facebook, едно од најголемите досега, меѓу 533 милиони корисници чии податоци беа објавени во јавноста беа и...
КОМПАНИИ

Бројот на Закерберг меѓу протечените податоци од Фејсбук

Влатко Зорба
Бројот на мобилниот телефон на извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг е еден од протечените лични податоци на 553 милиони корисници на таа социјална мрежа...
КОМПАНИИ

Закерберг: Промените што ги воведува Apple ќе нѐ направат посилни

Влатко Зорба
Извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг тврди дека социјалната мрежа „ќе се справи со ажурирањата за приватност што ги планира Apple“. Како што рече во...
КОМПАНИИ

Закерберг вели дека Apple продава премногу скапо

Влатко Зорба
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, ги критикуваше идните очила за мешана реалност на „Епл“ во интервју за подкастот „The Information”. Според него, Фејсбук ќе...
КОМПАНИИ

Фејсбук го ограничува пристапот до политичката содржина на својата платформа

Влатко Зорба
Фејсбук соопшти дека ќе ја ограничи политичката содржина што корисниците ја гледаат на платформата, пишува „The Wall Street Journal“. На овој начин, компанијата потенцијално ќе...
КОМПАНИИ

Закерберг и Дорси тврдат дека подобро се справиле во однос на мешањето во изборите (ВИДЕО)

msp-admin
Извршните директори на две од најголемите социјални мрежи во светот изјавија дека нивните компании подобро се справиле да го одбијат мешањето во изборите во Соединетите...
КОМПАНИИ

Закерберг донира уште 100 милиони за финансирање на изборите во САД

msp-admin
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чен денес соопштија дека ќе донираат дополнителни 100 милиони долари за поддршка на изборните службеници...
КОМПАНИИ

„Фејсбук“ конечно се огласи за „Social Dilemma“

msp-admin
Луѓето веќе некое време се расправаат за контроверзниот документарец на „Нетфликс“, кој ги критикува социјалните мрежи, нивното влијание и зависноста што тие ја создаваат. Еден...
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук сака да го „убие“ ајФон, а Закерберг откри и како планираат да го сторат тоа

msp-admin
Обично кога се споменува Фејсбук, првите работи што им паѓаат на ум на повеќето луѓе се приватноста на корисниците, небрежност во заштитата на личните податоци...