Стандард
КОМПАНИИ

Закерберг донира уште 100 милиони за финансирање на изборите во САД

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чен денес соопштија дека ќе донираат дополнителни 100 милиони долари за поддршка на изборните службеници и за финансирање на инфраструктурата за изборите во ноември во САД.

„Добивме далеку поголем фидбек отколку што очекувавме од изборните службеници кои имаат потреба од финансирање на инфраструктурата на гласачите, па затоа денес доделуваме дополнителни 100 милиони долари на Центарот за технолошки и граѓански живот за да обезбедиме дека секоја надлежност на која и треба финансирање, за да им помогне на луѓето безбедно да ггласаат, да можат да го добијат тоа“, рече Закерберг во објавата на Фејсбук.

Досега, повеќе од 2.100 локални изборни надлежности поднеле барање за CTCL поддршка.

CTCL е непрофитна организација со седиште во Чикаго, која, според наводите на нејзината веб-страница, работи на поттикнување на поинформирана и ангажирана демократија и помага во модернизирање на изборите во Америка.

Закерберг и неговата сопруга претходно донираа 300 милиони американски долари за да му помогнат на изборниот процес во САД да се соочи со предизвици поврзани со пандемијата Ковид-19, како што се финансирање опрема за гласање и заштитна опрема за вработените во анкетите.

Во своето соопштение, Закерберг се осврна и на тужбите што се обидуваат да ја блокираат употребата на средствата: „Од нашата првична донација, покренати се неколку тужби во обид да не се користат тие средства врз основа на тврдењата дека организациите што примаат донации имаат партиска агенда. Тоа е неточно“.

Поврзани вести

LIBOR заминува во историја, централните банки треба да се подготват

Влатко Зорба

Централните банки ги забрзуваат своите напори за воспоставување дигитални валути

Влатко Зорба

Шефот на VW: Не се плашам од Apple

Влатко Зорба