Стандард
КОМПАНИИ

Бразил храни 10 проценти од светската популација

Бразилските земјоделци минатата година произведувале храна за десет проценти од светската популација, покажува студијата објавена во четвртокот од државната агенција за земјоделство „Ембрапа“.

Студијата се фокусираше на бразилското производство на житни култури и маслодајни семиња, бидејќи овие растенија се сметаат за неопходни за исхрана на луѓето и домашните животни, објави „Ембрапа“. Овие податоци покажуваат дека Бразил, кој со децении е увозник на храна, стана светска суперсила во земјоделско производство и најголем светски извозник на производи како соја, говедско и пилешко, извезувајќи во Кина, Европската унија и други земји.

Аналитичарите на „Ембрапа“ дојдоа до нивниот резултат користејќи две методологии. Извозот на жито во Бразил по цени на меѓународниот пазар, според пресметките на Меѓународниот монетарен фонд, покажува дека Бразил нахранил 772,6 милиони од 7,76 милијарди луѓе ширум светот. Друга методологија заснована врз физичкото производство на житни култури покажува малку помал број од 637 милиони луѓе, вклучително и 212 милиони луѓе во Бразил, според „Ембрапа“.

Поврзани вести

Сугарески во ССК: Сите инволивирани страни во системот треба да вложат максимални напори за зголемување на животниот стандард

msp-admin

Нето добивката на Tesla не доаѓа само од продажба на автомобили

Влатко Зорба

Епидемиолошките мерки ја намалија ДОБИВКАТА на сопственикот на „Зара“, досега затворени 751 продавници

Влатко Зорба