34.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life

Бразил

Стил

Прекрасната Бразилка плени со елеганција: Предизвикувачкиот фустан го истакна со хит додатокот на сезоната

Urednik
Во пауза од уживањето на песочните плажи на родниот Бразил, познатата манекенка Жизел Бундхен го краси свеченото претставување на летната кампања на брендот Arezzo во...
КОМПАНИИ

Бразил продава 22 аеродроми и 5 пристаништа, сака да собере 1,5 милијарди евра

Влатко Зорба
Оваа недела, Бразил организира аукции за концесија на 22 аеродроми, пет пристаништа и една железница, во надеж дека ќе собере 1,5 милијарди евра и ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

Бразил го казни Apple со 2 милиони долари за продажба на iPhone без полнач

Влатко Зорба
Бразилската агенција за заштита на потрошувачи „Procon-SP“ го казни Apple со 2 милиони долари за нивната одлука да престане да снабдува адаптери за напојување во...
КОМПАНИИ

Бразил храни 10 проценти од светската популација

Влатко Зорба
Бразилските земјоделци минатата година произведувале храна за десет проценти од светската популација, покажува студијата објавена во четвртокот од државната агенција за земјоделство „Ембрапа“. Студијата се...
КОМПАНИИ

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Влатко Зорба
Бразилската влада нема да се обиде да му забрани на кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј да учествува на аукциите на мрежата 5Г кои се...
КОМПАНИИ

„Ford“ затвора три фабрики

Влатко Зорба
Американскиот производител на автомобили „Ford Motor Co“ соопшти вчера дека годинава ќе затвори три свои фабрики во Бразил. Како причина ги наведуваат „отежнувачките даночни услови“...