Стандард
КОМПАНИИ

Бразил продава 22 аеродроми и 5 пристаништа, сака да собере 1,5 милијарди евра

Оваа недела, Бразил организира аукции за концесија на 22 аеродроми, пет пристаништа и една железница, во надеж дека ќе собере 1,5 милијарди евра и ќе покаже можност за привлекување инвеститори и покрај кревкоста на нејзината економија.

Денес започнуваат серија инфраструктурни аукции наречени „Infraweek“ и бразилската влада смета на учеството на најголемите светски играчи, како што се француските „Ванси“ и АДП, шпанската „Аена“ и бразилско-аргентинскиот конзорциум „Инфрамерика“.

Но, тешко е да се предвидат износите што овие групи ќе бидат подготвени да ги потрошат бидејќи пандемијата на коронавирус сериозно влијаеше на транспортниот сектор.

И, здравствената криза е особено сериозна во Бразил, со над 330.000 мртви, додека владата е критикувана за недостаток на координирана политика за борба против вирусот. Тоа е доволно за да се зголемат загриженоста на инвеститорите за иднината на најголемата економија во Латинска Америка.

Аукцијата требаше да биде во октомври минатата година, но беше одложена поради пандемијата.

Денес започнува аукцијата на понуди за 30-годишни концесии на 22 аеродроми, вклучувајќи ги во метрополата Манаус, на север и Фоз д’Игуаку, на југ, што е многу привлечно за туристите поради спектакуларните водопади на границата со Аргентина.

Владата се надева дека ќе собере 6,1 милијарди реали (околу 920 милиони евра) од концесиите на аеродромите.

Аукцијата во четврток ќе се однесува на концесијата за 35 години на пругата „Фиол 1“, во државата Баија, на североисток, за транспорт на руда и житни култури наменети за извоз.

Владата очекува 3,3 милијарди реали (500 милиони евра) во инвестиции, вклучително и повеќе од една третина за завршување на пругата.

А во петок на ред ќе дојдат концесиите за пет пристанишни терминали, во државите Маранао, на северо-исток и Рио Гранде до Сул, на југ, што може да собере 600 милиони реали (околу 90 милиони евра).

Екстремно десничарскиот претседател Жаир Болсонаро, кој има за цел да биде реизбран следната година, е лично вклучен во промоцијата на програмата „Infraweek“, а неговата порака на Телеграм е дека ова се „најголемите аеродромски аукции во историјата“.

За време на неговата кампања за претседателските избори во 2018 година, тој привлече странски бизнисмени ветувајќи државни заштеди и огромен план за приватизација, но пандемијата го доведе во прашање тоа.

Поврзани вести

Фон дер Лејен: „АстраЗенека“ прво треба да го исполни договорот, а потоа да извезува

Влатко Зорба

Каде и како државава ги конвертира девизите во домашна валута?

msp-admin

Ќе ги претвори ли Apple автомобилите во „софтвер на тркала“?

Влатко Зорба