Стандард

Продажба

КОМПАНИИ

Бразил продава 22 аеродроми и 5 пристаништа, сака да собере 1,5 милијарди евра

Влатко Зорба
Оваа недела, Бразил организира аукции за концесија на 22 аеродроми, пет пристаништа и една железница, во надеж дека ќе собере 1,5 милијарди евра и ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Супер Марио“ игра од 1986 година продадена за 660.000 долари!

Влатко Зорба
Неотворена Нинтендо игра „Супер Марио Брос“ од 1986 година беше продадена на аукција во Америка за 660.000 долари! Играта беше купена во 1986 година како...
КОМПАНИИ

БИЗНИС ТРАНСАКЦИЈА НА ДЕЦЕНИЈАТА ВО ХРВАТСКА: „Фортенова“ го продаде „Ледо“ за 615 милиони евра

Влатко Зорба
„Фортенова група д.д.“ и „Номад Фудс Лимитид“ потпишаа купо-продажен договор за Бизнис групата за замрзната храна, која се состои од компаниите „Ледо плус д.о.о.“, „Ледо...
КОМПАНИИ

Половина килограм za 10.000 долари: Компаниите за 3Д месо се оптимисти, но дали клиентите ќе плаќаат за тоа?

Влатко Зорба
Во средината на февруари, пишувавме дека американскиот милијардер, Бил Гејтс, сè повеќе бара поодговорен однос на развиените земји кон животната средина, притоа промовирајќи ја својата...
КОМПАНИИ

Huawei бележи 715,69% годишен раст на испораките на лаптопи во Централна, Источна и Северна Европа

Влатко Зорба
2020 година се покажа како клучна година за растот на компјутерскиот сектор, во кој Huawei објави раст од 715,69% на годишно ниво во регионот на...
КОМПАНИИ

Хрватска: 19,25% од хотелите „Сонце“ продадени за скоро 27,9 милиони евра

Влатко Зорба
Управниот одбор на LUCIDUS d.d. денес објави покана за Генералното собрание на страниците на судскиот регистар на Стопанскиот суд во Загреб со предлог за одлука...
КОМПАНИИ

Пандемиската година најпрофитабилна во историјата за Lamborghini

Влатко Зорба
Минатата година, обележана со пандемија на коронавирусот, за Lamborghini беше истовремено најпрофитабилна во историјата, изјави познатиот италијански производител на луксузни автомобили. „Изненадени сме од податоците....
КРИПТОВАЛУТИ

Изненадување: Малите инвеститори купувале повеќе биткоини

Влатко Зорба
Донекаде изненадувачки факт открија стратезите на „JPMorgan“, поточно нивниот аналитичар Николаос Панигирцоглу. Малите инвеститори купувале повеќе биткоини овој квартал отколку институционалните инвеститори. Според проценките на...
КОМПАНИИ

Нови автомобили како мерило за криза: Кина ја надмина Европа во продажбата и ја остави короната зад себе

Влатко Зорба
Кина значително го зголеми водството во продажбата на нови автомобили, во споредба со Западна Европа. Додека на Стариот континент беа продадени 1,52 милиони возила во...
КОМПАНИИ

Продажбата на велосипеди доживеа бум во Германија

Влатко Зорба
Велосипедот, како превозно средство, доживеа бум во Германија, а особено доминираше пазарот на електрични велосипеди. Причината е стравот на луѓето да не бидат изложени на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!