Стандард

Продажба

КОМПАНИИ

Нови автомобили како мерило за криза: Кина ја надмина Европа во продажбата и ја остави короната зад себе

Влатко Зорба
Кина значително го зголеми водството во продажбата на нови автомобили, во споредба со Западна Европа. Додека на Стариот континент беа продадени 1,52 милиони возила во...
КОМПАНИИ

Продажбата на велосипеди доживеа бум во Германија

Влатко Зорба
Велосипедот, како превозно средство, доживеа бум во Германија, а особено доминираше пазарот на електрични велосипеди. Причината е стравот на луѓето да не бидат изложени на...
ЕКОНОМИЈА

„Рамстор-Македонија“ продаден за над 39 милиони евра

Влатко Зорба
„Рамстор-Македонија“ е продаден за 39,2 милиони евра на скопската градежна компанија „Сити Плаза“, објави денеска Seenews. Турскиот гигантски синџир на супермаркети „Мигрос“ ја известил берзата...
КОМПАНИИ

Вакцините против корона се суво злато: Како на нив заработуваат милијарди?

Влатко Зорба
Вакцините против коронавирус ги зголемија надежите дека ќе се вратиме во нормален живот, но тие создадоа и глобален пазар вреден милијарди долари. Меѓу најголемите добитници...
КОМПАНИИ

Твит за 300.000 долари? Првата порака на социјалната мрежа на продажба, луѓето не жалат пари

Влатко Зорба
Првиот пост на Твитер што некогаш се појави на профилот на нејзиниот основач и сегашен извршен директор Џек Дорси во 2006 година, беше продаден како...
КОМПАНИИ

Apple Watch продолжува да ја предводи глобалната продажба на паметни часовници

Влатко Зорба
Според најновиот извештај на „Counterpoint Research“, кога станува збор за испорака на паметни часовници во периодот октомври-декември 2020 година, Apple сè уште е водечка компанија...
БИЗЛАЈФ

Руска компанија продава дијамант со големина на пинг-понг топче

Влатко Зорба
Рускиот гигант за дијаманти Alrosa PJSC ќе стави на продажба едно од своите најголеми и најквалитетни парчиња досега. Станува збор за дијамант од 242 карати,...
КОМПАНИИ

Apple ја врати круната на пазарот на паметни телефони

Влатко Зорба
Apple продал повеќе паметни телефони во четвртиот квартал од 2020 година од која било друга компанија на пазарот, според компанијата за истражување на пазарот „Гартнер“,...