Стандард
КОМПАНИИ

Електричен модел е повторно најпродаван во Норвешка

Volkswagen ID.4 беше убедливо најбараниот нов автомобил во оваа скандинавска земја во април.

Резултатите од продажбата на електрични автомобили во Норвешка веќе подолго време не изненадуваат.

Ова беше случај и во април, кога Норвежаните купија 7.229 нови целосно електрични возила, што претставува 54,9% удел на пазарот на автомобили.

Покрај тоа, продадени се 3.316 plug-in хибриди (25,2% удел).

Најбараниот модел во април, вклучително и автомобили со SUS мотори, беше електричниот кросовер на Volkswagen, ID4, со испорачани 1.824 возила.

Инаку, вториот најпродаван нов автомобил минатиот месец беше Toyota RAV4 (890) и третиот Volvo XC40 (858).

Ако погледнете само на електрични автомобили, на второ место е Audi e-tron (668), а трет е Polestar 2 (469).

Интересно, Tesla продаде само четири примероци од Model 3 во април, додека во првите три месеци од 2021 година испорача дури 2.566 од овие автомобили.

Поврзани вести

На платформата за онлајн настава на Меѓународниот Балкански Универзитет креирани 500 предмети од летниот семестар

msp-admin

Прво локално партнерство за вработување за креирање повеќе и подобри работни места

msp-admin

Нови картички и ваучери за самохрани мајки, пензионери, самостојни уметници

Берта Китинска