Таг : Норвешка

Вести

Норвешка избрка руски дипломат поради шпионажа

Влатко Зорба
Норвешкото Министерство за надворешни работи во средата соопшти дека одлучило да протера руски дипломат по неодамнешното апсење во Осло на норвешки државјанин осомничен за шпионажа....
Забава

Норвешка му дозволи на Том Круз да го снима „Невозможна мисија“

Влатко Зорба
Норвешката администрација ќе направи исклучок за американскиот актер Том Круз и тимот што на есен ќе снима делови од новото продолжение на филмот „Невозможна мисија“,...
СВЕТ

Норвешка и Данска повторно ќе воспостават слободно патување

Stefanija Kuzmanovska
Норвешка и Данска повторно ќе воспостават слободно патување меѓу двете држави, објавија денеска три норвешки медиуми, во кои се наведува дека со тоа се создава...
Забава МАГАЗИН

Норвешкиот актер Кристофер Хивју, позитивен на коронавирусот

Норвешкиот актер Кристофер Хивју, на пошироката јавност познат по улогата во серијата Игра на тронови, е позитивен на коронавирусот. 41-годишниот актер тоа го соопштил преку...
МАКЕДОНИЈА

Продлабочување на одбранбената соработка со Норвешка

Stefanija Kuzmanovska
Унапредување на соработка и можностите за нејзино проширување, како што се иницијативата на балкански медицински наменски сили како дел од проектот паметна одбрана, НАТО мисиите,...
Ракомет

Норвежаните завршија трети на Европското во ракомет

Влатко Зорба
Ракометната репрезентација на Словенија беше поразена од Норвешка во мечот за бронзените медали на Европското првенство. Словенечките ракометари останаа без медал откако Норвешка славеше со...
Ракомет СПОРТ

Шпанија-Словенија и Норвешка-Хрватска се полуфиналните двојки на ЕП

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка против Хрватска во борба за...
ЕУ СВЕТ

Норвешката Влада од 1 јануари 2020 година ќе дозволува двојно државјанство

Норвешката Влада од 1 јануари 2020 година ќе го дозволува двојното државјанство. Странските државјани кои ги исполнуваат условите ќе можат да добијат норвешко државјанство без...
Политика

Мицкоски се сретнал со Специјалниот претставник за Западен Балкан на Министерството за надворешни работи на Норвешка

Влатко Зорба
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со советникот за надворешна политика на претседателот Стефан Андоновски вчера остварил средба со Арне Санес Бјорнштад, Специјален претставник за...