СТАНДАРД life

Норвешка

КОМПАНИИ

Електричен модел е повторно најпродаван во Норвешка

Volkswagen ID.4 беше убедливо најбараниот нов автомобил во оваа скандинавска земја во април. Резултатите од продажбата на електрични автомобили во Норвешка веќе подолго време не...
КОМПАНИИ

Германија и Норвешка нарачаа 6 подморници од ThyssenKrupp

Влатко Зорба
По долги преговори, Германија и Норвешка постигнаа договор за изградба на подморници во вредност од повеќе милијарди евра. Германија и Норвешка нарачаа шест подморници од...
КОМПАНИИ

Норвешка блокираше продажба на стратешка компанија на Русите

Влатко Зорба
Норвешка ја блокираше продажбата на производителот на стратешки мотори „Bergen Engines“ на руска компанија, објави во вторникот министерот за правда, образложувајќи ја одлуката со заштита...
КРИПТОВАЛУТИ

Норвешка централна банка: Биткоинот нема да ги замени парите

Влатко Зорба
Норвешка неодамна се појави како земја со најголемо учество на безготовински плаќања во светот, но гувернерот на централната банка вели дека луѓето не треба да...
КОМПАНИИ

Нов проект во Норвешка вреден 325 милиони долари – тунел за бродови

Влатко Зорба
Во западна Норвешка, наскоро треба да започне изградбата на првиот тунел за бродови вреден 325 милиони долари. Се очекува одбрување на финансиски средства за проектот....
КОМПАНИИ

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Влатко Зорба
Норвешкиот фонд за нафта, најголемиот светски суверен инвестициски фонд, купи акции во вкупно 34 турски компании во вредност од 812 милиони долари во 2020 година,...
КОМПАНИИ

„Генерал Моторс“ сака да ја победи Норвешка во трката со електрични возила – и го најми Вил Фарел да помогне (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Нова смешна реклама на „Генерал Моторс“ во која глуми актерот и комичар Вил Ферел, е нов хит за Суперболот. Овој пат, тие ги „начнаа“ Норвежаните...
КОМПАНИИ

Повеќе од половината од регистрираните возила во Норвешка се електрични

Влатко Зорба
Во 2020 година, Норвешка стана првата земја во светот со повеќе од 50 проценти електрични автомобили од вкупниот број регистрирани возила. Според податоците на Советот...
КОМПАНИИ

Норвешка компанија се откажа од сертификација на „Северен тек 2“

Влатко Зорба
Меѓународната компанија за сертификација и класификација Det Norske Veritas (DNV GL) потврди дека ќе ги запре сите активности за сертифицирање на гасоводот „Северен тек 2“...