СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Повеќе од половината од регистрираните возила во Норвешка се електрични

Во 2020 година, Норвешка стана првата земја во светот со повеќе од 50 проценти електрични автомобили од вкупниот број регистрирани возила.

Според податоците на Советот за патен сообраќај објавени денес, 54,3 проценти од регистрираните е-возила биле во Норвешка минатата година.

Во 2019 година, од вкупниот број издадени регистарски таблички во оваа скандинавска земја, 42,4 проценти биле за електрични возила.

Четирите најпродавани нови модели во Норвешка се Audi e-tron, Tesla Model 3, Volkswagen ID.3 и Nissan LEAF, сите електрични.

Норвешка планира целосно да се префрли на електрични возила до 2025 година.

Поврзани вести

Анѓушев: Да се одржи во жива состојба економијата, за потоа да биде лекувана

msp-admin

Во периодот од 2000 до 2017 година по основ туризам се загубени околу 3 милијарди долари

msp-admin

„Пурпласт“ ќе произведува компоненти што ќе ги извезува за најголемите автомобилски компании (ВИДЕО)

msp-admin