СТАНДАРД life

возила

ТЕХНОЛОГИЈА

ЕУ воведува задолжителен АИ систем за нови автомобили? Сами ќе забавуваат ако се надмине брзината

Влатко Зорба
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА (ЕК) размислува да воведе одредба со која се бара нови модели на возила да се продаваат со вграден информативен систем за брзина. Intelligent...
ЕКОНОМИЈА

Зголемена продажбата на нови возила во Велика Британија

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на регистрации на нови автомобили во Велика Британија се зголеми за 670 проценти во мај во однос на истиот месец минатата година, кога беа...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google Maps почнува да ги насочува возилата по еколошки правци

Влатко Зорба
Апликацијата „Maps“ на „Google“ ќе започне, како дел од борбата против климатските промени, да ги води возачите по маршрутите за кои се проценува дека создаваат...
ЕКОНОМИЈА

Расте интересот на македонските граѓани за купување на електрични возила

Stefanija Kuzmanovska
Заинтересираност за купување на електрични возила секако дека има, и интересот е во постојан пораст, велат за „Локално“ од „Порше Македонија“, компанија која ги застапува...
КОМПАНИИ

Дали е-возилата се наменети само за богатите? „Еуро 7“ се заканува да избрише десетици илјади работни места

Влатко Зорба
Со „Еуро 7 стандардот за издувни гасови 2025“, целата автомобилска индустрија се соочува со голема неизвесност. Производството на модели на дизел и бензин нема да...
КОМПАНИИ

Американските власти бараат Tesla да повлече околу 158.000 автомобили

Влатко Зорба
Американската Национална управа за безбедност во сообраќајот на патиштата (NHTSA) побара од Tesla да повлече околу 158 000 автомобили Model S и Model X поради...
КОМПАНИИ

Повеќе од половината од регистрираните возила во Норвешка се електрични

Влатко Зорба
Во 2020 година, Норвешка стана првата земја во светот со повеќе од 50 проценти електрични автомобили од вкупниот број регистрирани возила. Според податоците на Советот...
ЕКОНОМИЈА

Сопствениците на возила со странски таблички ќе потпишуваат изјава

Берта Китинска
Со новото законско решение, помали двачки за  регистрација ќе имаат  возилата со странски таблички кои ќе мора да се влезени во земјава пред 1 октомври....
КОМПАНИИ

Најголемо повлекување на „Волво“ возила во историјата

msp-admin
„Волво“ објави дека ќе ги повика сопствениците на дури 2,18 милиони возила поради вонреден сервис, сето тоа заради потенцијална грешка во изградбата на безбедносниот ремен....
ЕКОНОМИЈА

Од први јануари, за возила до 10.000 евра вредност, износот на данок ќе се пресметува само според емисијата на ЦО2

Возилата ќе се даночат според еколошката категорија. Од први јануари, за возила до 10.000 евра вредност, износот на данок ќе се пресметува само според емисијата...