СТАНДАРД life

Волво

КОМПАНИИ

Производството на Volvo може да сопре за два до четири месеци

Влатко Зорба
Шведскиот автомобилски концерн Volvo доживува многу сериозни тешкотии, објави „Блумберг“. Компанијата, во сопственост на кинеската Geely, буквално пропаѓа поради глобален недостиг на полупроводници. Ова, исто...
КОМПАНИИ

Volvo сака да произведува само електрични автомобили од 2030 година

Влатко Зорба
Volvo Cars си постави амбициозна цел да продава само електрични автомобили од 2030 година. Во позадина на зголемениот интерес за ваквите модели, шведската марка, која...
КОМПАНИИ

Најголемо повлекување на „Волво“ возила во историјата

msp-admin
„Волво“ објави дека ќе ги повика сопствениците на дури 2,18 милиони возила поради вонреден сервис, сето тоа заради потенцијална грешка во изградбата на безбедносниот ремен....
КОМПАНИИ

И Волво ги затвори фабриките во Европа и САД

msp-admin
По Порше, Фолксваген и Волво ги затвори фабриките поради коронавирусот. Шведскиот производител на автомобили Волво објави денеска дека привремено го прекинува производството во своите европски...