Стандард

Чипови

КОМПАНИИ

IBM: Недостатокот на чипови може да трае уште 2 години

Влатко Зорба
Претседателот на американската корпорација ИБМ, Џејмс Вајтхурст, за Би-Би-Си во петокот изјави дека верува дека недостатокот на чипови во светот ќе се почувствува уште две...
КОМПАНИИ

Cisco: Недостатокот на чипови ќе трае уште 6 месеци

Влатко Зорба
Побарувачката за полупроводници ги фати производителите неподготвени, а недостатоците може да траат во поголемиот дел од оваа година, проценува лидерот на технолошкиот гигант Cisco, Чак...
КОМПАНИИ

Недостатокот на чипови може да влијае и на производството во Порше

Влатко Зорба
Германскиот производител на луксузни автомобили Порше можеби ќе мора да го прилагоди производството поради недостаток на клучни чипови за своите автомобили, објави германскиот деловен весник...
КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ тајно отвори центар за развој на чипови во Израел

Влатко Зорба
Американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“ тајно отвори центар за развој на чипови во својата филијала во Израел. Новиот центар ги проширува своите активности со регрутирање на...
КОМПАНИИ

TSMC најави 100 милијарди долари инвестиција во нови капацитети за производство на чипови

Влатко Зорба
Тајванскиот производител на чипови TSMC во четвртокот објави дека ќе инвестира 100 милијарди долари во следните три години во проширување на производствениот капацитет, предвидувајќи голема...
КОМПАНИИ

Производството на Volvo може да сопре за два до четири месеци

Влатко Зорба
Шведскиот автомобилски концерн Volvo доживува многу сериозни тешкотии, објави „Блумберг“. Компанијата, во сопственост на кинеската Geely, буквално пропаѓа поради глобален недостиг на полупроводници. Ова, исто...
КОМПАНИИ

Пожар во јапонска фабрика за чипови може да влијае на Европа и САД

Влатко Зорба
Пожарот во јапонската фабрика за чипови „Ренесас“ ги загрижи Тојота, Нисан и Хонда, а последиците може да се почувствуваат во Европа и САД, во време...
ТЕХНОЛОГИЈА

САД издвојуваат 30 милијарди долари за производство на чипови

Влатко Зорба
Американскиот Сенат размислува да додаде 30 милијарди долари стимулации на новото законодавство за зголемување на конкурентноста со Кина. Овие средства ќе бидат наменети за финансирање...
КОМПАНИИ

Samsung ќе гради фабрика од 17 милијарди долари во САД

Влатко Зорба
Производството на чипови по договор е клучно за Samsung бидејќи корејскиот гигант се обидува да ја намали зависноста од бизнисот со меморија, каде што недостасува...