СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Samsung ќе гради фабрика од 17 милијарди долари во САД

Производството на чипови по договор е клучно за Samsung бидејќи корејскиот гигант се обидува да ја намали зависноста од бизнисот со меморија, каде што недостасува стабилен и предвидлив проток на пари. Компанијата има намера да изгради фабрика за чипови во САД, инвестирајќи 17 милијарди долари.

Според проектната документација цитирана од Ројтерс, Samsung има намера да ја изгради фабриката во државата Тексас на површина од околу 650 илјади квадратни метри. Фабриката ќе вработи околу 1.800 локални жители и ќе проработи во третиот квартал на 2023 година.

Кој технолошки процес првично ќе се користи во работата на новото претпријатие не е пријавено, но технологијата со 3nm беше споменато претходно во овој контекст. Samsung веќе има фабрика во областа Остин, каде што произведува чипови користејќи 14 nm технологија, но на американските клиенти им треба понапредна литографија, па новата фабрика мора да ги исполни барањата.

Според некои гласини, Samsung е подготвен да ги произведе дури и најновите графички процесори на Intel во Тексас.

Во меѓувреме, ривалот TSMC планира да изгради производствен капацитет од 5 nm во Аризона до 2024 година, откако веќе инвестираше најмалку 12 милијарди долари во него. Проектот на Samsung ги надминува TSMC и во однос на буџетот и перформансите.

Корејскиот производител се обиде да ги вклучи властите во Аризона и Њујорк во својот проект, но во Тексас компанијата веќе поседува соодветно парче земја покрај погон што работи. Локалните власти се подготвени да му дадат на Samsung повеќе од 800 милиони долари даночни олеснувања за период од дваесет години.

Доколку проектот биде одобрен, темелите на новата фабрика за чипови на Samsung ќе бидат поставени во Тексас следниот квартал.

Поврзани вести

Лондонски аналитичари: Еврозоната влегува во нова рецесија

Влатко Зорба

Finance Think: Субвенција од 14.500 денари за компаниите помогнала за сочувување на околу 60 илјади работни места

msp-admin

Jaguar ќе произведува само електрични автомобили од 2025 година

Влатко Зорба