Стандард
КОМПАНИИ

Гејтс на големо купува земјоделско земјиште во Америка, придобил 242.000 хектари!

Бил Гејтс, четвртиот најбогат човек во светот, тивко придобил 242.000 хектари земјоделско земјиште низ САД – што го прави влијателен приватен сопственик на земјоделско земјиште во Соединетите Американски држави.

После повеќе години извештаи дека купил земјоделско земјиште во државите Флорида и Вашингтон, „The Land Report“ откри дека Гејтс купил земјоделско земјиште во 18 американски држави.

Нејзините најголеми поседи се наоѓаат во Луизијана (69.071 хектари), Арканзас (47.927 хектари) и Небраска (20.588 хектари). Покрај тоа, тој има удел во 25.750 хектари преодно земјиште на западната страна на Феникс, Аризона.

Според истражувањето на списокот, земјиштето се држи директно и преку „Cascade Investments“.

Иако може да биде изненадувачки што технолошкиот милијардер е и меѓу најголемите сопственици на земјоделско земјиште во земјата, ова не е единствениот обид на Гејтс во земјоделството.

Во текот на 2008 година, Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ објави грант од 306 милиони долари за промовирање на одржливо земјоделство со високи приноси кај малите земјоделци во субсахарска Африка и Јужна Азија.

Во тоа време, фондацијата инвестираше и во развој и ширење на „супер култури“ отпорни на климатски промени и на млечни крави со повисок принос.

Минатата година, организацијата ја основаше Gates Ag One, непрофитна организација што ги промовира тие напори.

Не е целосно јасно како се користи земјоделското земјиште на Гејтс, пишува „Форбс“. Сепак, постојат некои индикации дека земјата може да се користи на начин што одговара на вредностите на фондацијата.

Cottonwood Ag Management, дел од Cascade, е член на Leading Harvest, непрофитна организација која промовира одржливи земјоделски ресурси кои имаат приоритет на заштитата на земјоделските култури, почвата и водните ресурси.

Поврзани вести

Овие компании се помоќни од цели држави

msp-admin

Д-р Филип Станковиќ: Активно работам на остварувањето на визијата за свет без чад од цигари

msp-admin

Горивата поскапуваат од полноќ

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!