Стандард

Земјоделство

ЕКОНОМИЈА

Земјоделските работници најпогодени според изгубените работни места

Влатко Зорба
Најголема жртва на пандемијата со ковид се земјоделците. Анализата на невладината Finance think покажува дека земјоделскиот сектор во 2020 година изгубил 20 776 работници.Најголем дел...
ЕКОНОМИЈА

Инвестиции во Полошкиот регион за зголемување на производството во земјоделието

Влатко Зорба
За развојот на земјоделството во Полошкиот регион инвестираме во стакленик за едукативни цели, метеоролошка станица за следење на параметрите како и бројни обуки за одгледување...
КОМПАНИИ

Гејтс на големо купува земјоделско земјиште во Америка, придобил 242.000 хектари!

Влатко Зорба
Бил Гејтс, четвртиот најбогат човек во светот, тивко придобил 242.000 хектари земјоделско земјиште низ САД – што го прави влијателен приватен сопственик на земјоделско земјиште...
ЕКОНОМИЈА

Нови мерки и 200 милиони евра поддршка за модерно и одржливо земјоделството, најавува Владата

Берта Китинска
Иновации, модернизација, зголемување на производството и конкурентност. Ова се клучните сегменти на кои ќе биде фокусирана владината земјоделска политика во следните четири години. Како што...
ЕКОНОМИЈА

Хоџа: МЗШВ ќе биде партнер на змјоделците и на откупувачите

Берта Китинска
Досегашниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски официјално ја предаде функцијата на новиот, Арјанит Хоџа. Хоџа истакна дека е голема чест, но и...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Регионалната соработка е клучна во справувањето со последиците од пандемијата врз земјоделството

Влатко Зорба
Министрите за земјоделство од земјите од Југоисточна Европа во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Северна Македонија и Постојаната работна група за...
ЕКОНОМИЈА

Со 63,8 милиони евра од СБ ќе се модернизираат земјоделството и административните услуги на социјалното осигурување

Влатко Зорба
Проект за модернизација на земјоделството вреден 50 милиони евра и проект за администрирање на социјалното осигурување проектиран на 13,8 милиони евра, ќе се реализираат во...
ЕКОНОМИЈА

Димковски го образложи буџетот за 2020-та: Наша цел е да создадеме модерно и конкурентно земјоделско производство

Влатко Зорба
Над 9,4 милијарди денари се планирани за 2020 година за секторот земјоделство. Средствата се проектирани така што со нив треба да се задоволат тековните потреби...
КОМПАНИИ

Продлабочување на билатералната соработка помеѓу РСМ и Кина во областа на трговијата со земјоделски и прехранбени производи од растително и животинско потекло

msp-admin
Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски имаше работна средба со владина делегација од Народна Република Кина. Целта на посетата е продлабочување на...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски на 46-тата конференција на директорите на Платежните Агенции во ЕУ

Влатко Зорба
Вчера и денес во Хелсинки се оддржува 46-тата по ред „Конференција на директорите на Платежните Агенции во Европската Унија“. Македонската делегација ја предводи директорот на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!