Стандард
ЕКОНОМИЈА

Хоџа: МЗШВ ќе биде партнер на змјоделците и на откупувачите

Досегашниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски официјално ја предаде функцијата на новиот, Арјанит Хоџа.

Хоџа истакна дека е голема чест, но и одговорност да се води ова комплексно министерство.

„Приоритет ќе ни биде да бидеме партнери со земјоделците и откупувачите за заеднички да ја развиеме оваа гранка. Воедно приоритет ќе ни биде и усогласувањето на законодавството со европското за да можеме побрзо да ги завршиме пристапните преговори и побрзо да пристапиме до фондовите како сите други европски држави. Преку земјоделството ќе се потрудим да отвориме самовработување за земјоделците за да можат да имаат достоен живот и нивната иднина да ја градат тука во нашата држава и на тој начин да можеме да го искористиме целиот труд на земјоделците за да одиме напред, рече Хоџа.“, изјави новиот министер.

Поврзани вести

Со фалсификат потпис грчката компанија „Интраком“ оштетена за 2 милиони евра!

Влатко Зорба

ГТЦ со загуба од 40.626.000 денари

Влатко Зорба

Анализа на искористеност на мерката Финансиската поддршка за исплата на плата за месец ноември 2020 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!