Стандард
ЕКОНОМИЈА

Четвртиот пакет економски мерки, приоритет на новата влада

Пензионерите кои имаат пониски пензии од 15 000 денари, невработените, барателите на работа, самохраните родители и стечајците да добијат домашни платежни картички. Овие категории граѓани ќе бидат во фокусот во првите денови од мандатот на новата Влада.

-Потрошувачки картички за пензионерите со пензија под 15 илјади денари, невработените кои се пријавуваат во Агенцијата за вработување, самохраните родители, стечајните работници.На овој начин ќе ја поттикнеме приватната потрошувачка на најсиромашните граѓани, а преку тоа треба да ја подигнеме и економијата, рече Заев.

Поврзани вести

Кој може, а кој не може да оствари право на паричен надоместок

Stefanija Kuzmanovska

Дизни планира да отпушти 32.000 работници

Берта Китинска

Туристичките агенции ќе протестираат ако државата не им помогне

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!