Таг : Земјоделство

Политика

Димковски: Ги мотивираме жените во руралните средини да започнат свои агробизниси

Влатко Зорба
Преку нашите програми ние ги зајакнуваме позициите на жените во земјоделството, тие повеќе нема да бидат на маргините, истакна Трајан Димковски ,член на ЦО и...
ЕКОНОМИЈА

Димковски го образложи буџетот за 2020-та: Наша цел е да создадеме модерно и конкурентно земјоделско производство

Влатко Зорба
Над 9,4 милијарди денари се планирани за 2020 година за секторот земјоделство. Средствата се проектирани така што со нив треба да се задоволат тековните потреби...
Компании и пазар

Продлабочување на билатералната соработка помеѓу РСМ и Кина во областа на трговијата со земјоделски и прехранбени производи од растително и животинско потекло

Влатко Зорба
Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски имаше работна средба со владина делегација од Народна Република Кина. Целта на посетата е продлабочување на...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски на 46-тата конференција на директорите на Платежните Агенции во ЕУ

Влатко Зорба
Вчера и денес во Хелсинки се оддржува 46-тата по ред „Конференција на директорите на Платежните Агенции во Европската Унија“. Македонската делегација ја предводи директорот на...
ЕКОНОМИЈА

Димовски: Соработката е единствениот пат за напредок за земјите од Западен Балкан

Влатко Зорба
Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, присуствуваше на 13 –от годишен работен состанок на министрите за земјоделство на Југоисточна Европа кој се...
Политика

Димковски: Откако ја презедовме власта се соочивме со громорозна слика во земјоделието

Влатко Зорба
Откако СДСМ ја презеде одговорноста се соочи со громорозна слика во земјоделието. ВМРО-ДПМНЕ на принципот во четири и очи и прв дојден-прв услужен ги делеше...
Политика

Димковски: Правиме се за да го поттикнеме земјоделството и да обезбедиме повеќе пари кај земјоделците

Влатко Зорба
Со вложување во откупно дистрибутивни центри, како и со сите други мерки што ги преземаме, правиме се за да го поттикнеме земјоделството и да обезбедиме...
Политика

СДСМ: Вкупниот буџет за субвенции во земјоделството годинава достигна околу 7 милијарди денари само од Програмата за директни плаќања

Влатко Зорба
„СДСМ како одговорна и домаќинска партија продолжува со вистинска грижа за сите граѓани. Заложбите во земјоделството преку реализација на бројни мерки во овој сектор, покажуваат...
Политика

Прентовиќ: Го враќаме достоинството на земјоделците, по цели 11 години субвенциите се исплаќаат неселективно и навремено. (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„На последната седница на Влада е донесена одлука за нова дополнителна субвенција за предадено јагне во износ од 400 денари по грло за 2019 година....
МАКЕДОНИЈА

Димковски: Ќе продолжиме со исплата на субвенциите и коректна комуникација со земјоделците

Христина Николовска
-Не гледам причина и повод земјоделците утре да излезат на протести пред Владата, бидејќи цело време заедно со нив ги планиравме интервентните мерки што ги...