Таг : РСМ

Политика

Села: Ги повикувам фарамцевтските компании да не пробуваат од ова да направат профит

Влатко Зорба
Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села по средбата во Владата околу ситуацијата со корона вирусот порача на граѓаните дека нема место за паника. –...
МАКЕДОНИЈА

Стојановски: Димески преку медиумите лажно се претставува како моментален претседател на Синдикатот

Вчерашната прес-конференција и денешната информација до медиумите на поранешниот претседател на Синдикатот на работниците од сообраќај и врски (СРСВМ), Методија Димески е несоодветен несериозен чекор,...
Политика

Палмер: Имплементацијата на Преспанскиот договор е клуч за прогресот на С. Македонија кон НАТО и ЕУ

Влатко Зорба
Имплементацијата на Преспанскиот договор е клуч за прогресот на Северна Македонија кон НАТО и кон Европската Унија и овие нешта се испреплетени и взаемно се...
Компании и пазар

Кој е најголемиот извозен адут на земјава?

Влатко Зорба
Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Ако дојде до какво било отворање на рутата, бегалците може само да транзитираат

Влатко Зорба
Засега нема очекувања дека може да дојдеме во ситуација на зголeмен мигрантски бран, но ако дојде до какво било отворање на рутатата и зголемување на...
МАКЕДОНИЈА

Железници пуштија во сообраќај три нови електролокомотиви

Влатко Зорба
Железници на РСМ Транспорт пушти во сообраќај три нови електролокомотиви во вредност од 6.414.000 евра, набавени од кинески ЦРРЦ. Со испораката целосно се реализира Договорот...
МАКЕДОНИЈА

Мешовитиот парламентарен комитет Република Северна Македонија – ЕУ со препорака преговорите да почнат во март 2020

Влатко Зорба
По плодните дискусии за односите меѓу земјава и Европската Унија, пратениците на Собранието и на Европскиот парламент, членови Мешовитиот парламентарен комитет Република Северна Македонија –...
Политика

Влада: Првична финансиска помош од 6 милиони денари за Албанија

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од...
МАКЕДОНИЈА

Црвен крст со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Влатко Зорба
Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и...