СТАНДАРД life

ММФ

КОМПАНИИ

Нова помош на ММФ за 55 НАЈРАНЛИВИ економии во развој

Влатко Зорба
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) планира нов фонд „Отпорност и одржливост“ денеска доби меѓународна поддршка пред претстојните клучни состаноци. Тој треба да ја прошири поддршката за...
ЕКОНОМИЈА

Заев со мисијата на ММФ: Позитивни движења во економијата, 2021 е година на стабилен економски раст

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за нашата земја, Берглјот...
КОМПАНИИ

ММФ: Каматните стапки ќе растат

Претседателот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева изјави дека е потребно многу внимателно да се повлече политичката поддршка дадена во борбата против пандемијата на...
ЕКОНОМИЈА

Состанок на гувернерката на НБ со директорот на Одделот за Европа на ММФ

Влатко Зорба
Пандемијата ја нагласи потребата од силни и независни централни банки коишто ќе овозможат поддршка при управувањето со кризата, во рамките на своите надлежности. Затоа е...
КОМПАНИИ

ММФ ја зголеми прогнозата за раст на светската економија на 6% за 2021 година

Влатко Зорба
Светската економија, стимулирана од силниот раст на американската економија, годинава ќе забележи раст од шест проценти, што е за 0,5 процентни поени повеќе од предвидуваните...
АНАЛИЗИ

Зошто богатите држави ќе имаат корист од помошта на ММФ за сиромашните вредна 650 милијарди долари?

Влатко Зорба
Американскиот бизнис портал „Блумберг“ смета дека богатите земји ќе имаат корист од помошта, која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе им ја даде на сиромашните и...
ЕКОНОМИЈА

Бесими на Пролетните состаноци со ММФ и Светска банка ќе го презентира Планот за финансирање на забрзан раст

Влатко Зорба
Министерот за финансии Фатмир Бесими, во текот на претстојната недела, ќе учествува на Пролетните состаноци на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кои годинава...
КОМПАНИИ

ММФ: Растот на светската економија е поголем од очекуваниот

Влатко Зорба
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгијева, денес на состанокот во Вашингтон изјави дека изгледите за глобален економски раст станаа пореални од јануари, благодарение на...
ЕКОНОМИЈА

Директорката на ММФ на средба со Бежоска: НБ има витална улога во ублажувањето на влијанието на кризата

Влатко Зорба
„Народната банка има витална улога во ублажувањето на влијанието на кризата и обезбедувањето економска и финансиска стабилност. Вашите професионалност и независност се од клучно значење.“...
КОМПАНИИ

Георгиева сака дополнителни 650 милијарди долари за борба против пандемијата

Влатко Зорба
Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) рече дека ќе предложи дистрибуција на нови права на ММФ за специјални повлекувања (СДР) еквивалентни на 650 милијарди...