Таг : Бабовски

МАКЕДОНИЈА

Бабовски: На располагање се нови средства за сточарите кои набавиле назимки и пчелини матици

Влатко Зорба
Сите сточари кои во период од 01- ви октоври до 31- ви декември минатата година, набвиле педигрирани, хибридни чистокрвни свиња и пчелини матици од одобрени...
МАКЕДОНИЈА

Бабовски: Сите кои имаат рибници ќе можат да аплицираат за добивање на финансиска поддршка

Од денеска, па се до 15 јуни, сите кои имаат рибници и во нив одгледуваат риби или порибителен материјал ќе можат да аплицираат за добивање...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период

Stefanija Kuzmanovska
Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше...
ЕКОНОМИЈА

Димковски и Бабовски ќе присуствуваат на инфо-денот за ИПАРД во Струмица

Во Струмица денеска продолжува инфо-караванот за Мерката 3 од ИПАРД 2 Програмата. На работилницата што ќе се одржи во рамки на инфо-денот ќе присуствуваат министерот...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Оваа година е историска за искористување на средствата од ИПАРД програмата

Оваа година е историска за искористување на средствата од ИПАРД програмата, со што државата првпат не плаќа пенали за неискористување на овие европски средства. Ова...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Почнува периодот за подготовка на документација за користење на средства од ИПАРД 2 за Мерка 3

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува сите заинтересирани дека од денеска е објавена Најавата за нов повик за ИПАРД, поточно...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски на 46-тата конференција на директорите на Платежните Агенции во ЕУ

Влатко Зорба
Вчера и денес во Хелсинки се оддржува 46-тата по ред „Конференција на директорите на Платежните Агенции во Европската Унија“. Македонската делегација ја предводи директорот на...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Исплатени 30 отсто повисоки субвенции за фармерите кои го зголемиле сточниот фонд во споредба со претходната година

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 7.101 субјекти исплати 27.069 000 денари. Станува збор за исплата на 30 отсто...
Компании и пазар

АФПЗРР исплати близу 17,4 милиони денари за субвенци за откупена пченица од домашно производство

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на откупувачите на пченица од домашно производство, исплати близу 17,4 милиони денари. Директорот...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Посветено работиме на развојот на цел агросектор и со националните програми и со ИПАРД програмата

Влатко Зорба
Искористеноста на буџетот за 2019 година после ребалансот со кој се исплаќа единственото барање и се реализираат мерките во програмата за земјоделство и рурален развој...