СТАНДАРД life

Развој

ЕКОНОМИЈА

Заев: Посветеноста на компаниите за постојан развој, придонесува за поквалитетни и поконкурентни производи и услуги

Влатко Зорба
„Посветеноста на компаниите за постојан развој, придонесува за поквалитетни и поконкурентни производи и услуги, создавање нови работни места и економски раст и развој“, сподели премиерот...
ЕКОНОМИЈА

ЕИБ ќе продолжи да инвестира во општествениот и економски развој на С. Македонија

Влатко Зорба
Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе продолжи да инвестира во општествениот и економски развој на Република Северна Македонија со поддршка на проектите за побрзо закрепнување на...
АНАЛИЗИ

Економски неразвиените земји и пред пандемијата беа во проблеми со долгови

Влатко Зорба
Според статистиката на надворешниот долг за 2019 година, објавена неодамна од Светска банка во својот извештај (International Debt Statistics 2021), скоро половина од сите земји...
Некатегоризирано

Милевски: Создаваме пост-ковид амбиент за општините да можат посилно да го придвижат локалниот развој

Влатко Зорба
Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој, денеска потпишаа Меморандум за соработка со УНДП за имплементација на проектот „Пост КОВИД-општините како двигатели на...
КОМПАНИИ

Милевски: Ние работиме за граѓаните и идната година остануваме посветени на рамномерниот развој, пристапот до услугите и локалната демократија

msp-admin
Една тешка година оставаме позади нас поради корона кризата што го зафати целиот свет, но Министерството за локална самоуправа не застана во спроведувањето на планираните...
ЕКОНОМИЈА

Се подготвува нова стратегија и закон за регионален развој

Берта Китинска
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски на денешната прес-конференција истакна дека приоритет во четиригодишниот мандат ќе му биде подобрување на системот на локална самоуправа, подоследно...
КОМПАНИИ

Коронавирусот придонесе за развој на индустријата за игри

msp-admin
Корона кризата предизвика вистински бум во користењето на видео игрите и донесе рекордни приходи во индустријата за игри. Бизнисот со игри е поголем отколку пред...
ЕКОНОМИЈА

Гутереш повика за простување на долговите на земјите во развој

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, повика денес да се понуди прошка на долгот на земјите во развој, поради пандемијата од коронавирусот и побара од...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Посветено работиме на развојот на цел агросектор и со националните програми и со ИПАРД програмата

Влатко Зорба
Искористеноста на буџетот за 2019 година после ребалансот со кој се исплаќа единственото барање и се реализираат мерките во програмата за земјоделство и рурален развој...