СТАНДАРД life

Индустрија

Шоубиз

Бритни Спирс: Никогаш нема да се вратам во музичката индустрија

Radmila Tasevska
Бритни Спирс изјави дека никогаш нема да се врати во музичката индустрија. 42-годишната пејачка на Инстаграм ги демантираше неодамнешните медиумски извештаи дека снима нов албум....
ЕКОНОМИЈА

Состојбата на германската авто индустрија најдобра во последните три години, еден фактор загрижува

Stefanija Kuzmanovska
Бизнисот на германските производители на автомобили и на нивните добавувачи беше многу подобар во мај од претходниот месец, со што индексот на моменталната деловна состојба...
КОМПАНИИ

Германската индустрија очекува подобрување во 2021 година

Влатко Зорба
Германскиот индустриски сектор очекува да биде во многу подобра позиција оваа година отколку во 2020 година, објави Германското здружение на индустрија (БДИ), потенцирајќи ја побрзата...
КОМПАНИИ

СЕ ПОЧЕСТО МЕНУВАМЕ МЕБЕЛ: Оваа индустрија во Европа генерира 96 милијарди евра годишно

Влатко Зорба
Европскиот пазар игра клучна улога во глобалната индустрија за мебел. Европа е втор по големина регион во светот за производство на мебел и е дом...
ЕКОНОМИЈА

КОВИД кризата донесе нееднаков третман за компаниите од различни сектори

Влатко Зорба
Ковид кризата предизвика длабоки промени во стопанството и во функционирањето на компаниите. Прилагодувањето на оперативното работење е само мал дел од длабочината на ударот врз...
КОМПАНИИ

Германската индустрија стагнираше во декември

Влатко Зорба
Германското индустриско производство стагнираше во декември, бидејќи рестриктивните мерки дома и во странство насочени кон спречување на пандемијата „Kовид-19“ го попречуваа извозно-ориентираниот производствен сектор во...
КОМПАНИИ

Индустријата за секс играчки цвета во корона-кризата

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирусот се чини дека влијае на германското сексуално однесување. Неколку продавници за возрасни ја потврдуваат зголемената побарувачка за дилда, вибратори и други сексуални...
ЕКОНОМИЈА

Намален бројот на работници во индустријата

Влатко Зорба
Намален бројот на работници во индустријата во декември 2020 година, во однос на истиот период во 2019 година, за 4,2%, покажуваат податоците на Државниот завод...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Ја поздравуваме одлуката за продолжување на субвенција за плати за вработените во угостителската индустрија

Влатко Зорба
„На ден пред официјално закажаната средба со Вицепремиерот Битиќи членовите на управните органи на Независната угостителска комора во пресрет на истата имаа закажано координативен состанок...