СТАНДАРД life

игри

ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft размислува плаќање за Xbox игри со биткоин

Влатко Зорба
Откако биткоинот скокна за скоро 600% за помалку од една година, многу компании започнаа да размислуваат за усвојување на оваа криптовалута како средство за плаќање...
ЕКОНОМИЈА

АСОМ тврди: Предлог измените на законот за игри на среќа се противправни

Stefanija Kuzmanovska
Заради наметнатата обврска на усогласување кое не било предвидено во моментот на издавање на лиценците, со барање или поведување на постапки за нанесена материјална штета...
АНАЛИЗИ

Ќе заврши ли подемот на Игрите во 2021 година?

Влатко Зорба
Иако повеќето компании се разбирливо задоволни што го гледаат изминувањето на 2020 година, компаниите за видео игри може да имаат измешани чувства, пишува Ден Галагер...
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple исфрли 39.000 игри од App Store за еден ден

Влатко Зорба
Apple отстрани 39.000 апликации за игри од својата кинеска продавница во четвртокот: најголемото отстранување досега за еден ден, во согласност со крајот на годината за...
КОМПАНИИ

Коронавирусот придонесе за развој на индустријата за игри

msp-admin
Корона кризата предизвика вистински бум во користењето на видео игрите и донесе рекордни приходи во индустријата за игри. Бизнисот со игри е поголем отколку пред...
ЕКОНОМИЈА

Шектукоска: Постои реална опасност за обичните клиенти да ги заменат спортските обложувалници со виртуелни игри во казино

Пандемијата на корона вирусот комплетно ја промени сликата за нормалното. Влијанието од овој опасен вирус се почувствува во сите сфери од животот, а економијата допрва...
КОМПАНИИ

Големиот победник од епидемијата со коронавирусот – игрите за мобилни телефони

msp-admin
Милиони Кинези остануваат дома покрај стравувањата од епидемијата на коронавирусот и се свртуваат кон игри за мобилни телефони за да не се досадуваат, пренесе „Ројтерс“....
ТЕХНОЛОГИЈА

PlayStation 5 ќе биде компатибилен со игри за оригиналните PlayStation, PlayStation 2, 3 и 4

msp-admin
Долгоочекуваната нова генерација на конзоли на Sony и Microsoft ќе биде достапна за време на сезоната за празници на крајот на годината. Пред само неколку...
ТЕХНОЛОГИЈА

Фатална зависност од игрите: Момче го уби својот татко

msp-admin
Страста за компјутерски игри и нивното влијание врз психата на децата е предмет на многу истражувања. Нивните заклучоци често се контрадикторни, но некои случаи во...