Таг : зависност

ЕУ

Мас: Европа треба да ја намали зависноста во стратешките области

Европа треба да биде помалку зависна од другите земји во стратешките области, како што се здравствениот и енергетскиот сектор, изјави германскиот министер за надворешни работи,...
СПОРТ

Коронавирусот и проблемот со зависноста од обложување

Stefanija Kuzmanovska
Индустријата за спортско обложување е застапена гранка во многу земји, се разбира и во Македонија, каде обложувалниците се буквално на секој агол. Велика Британија, од...
Забава МАГАЗИН

Бен Афлек прозборе за проблемите со алкохолот и разводот

Кристина Денесовска
Бен Афлек по кратката пауза се враќа на големото платно во филмот The Way Back. Во него игра тренер на средношколски кошаркарски клуб кој се...
Забава

Том Холанд ја призна својата зависност од социјалните мрежи

Влатко Зорба
Британскиот актер Том Холанд, познат по улогата на Спајдермен, ја призна својата зависност од социјалните мрежи, пренесе „Е!“ Актерот тврди дека ја отстранил апликацијата Инстаграм...
Технологија

Фатална зависност од игрите: Момче го уби својот татко

Влатко Зорба
Страста за компјутерски игри и нивното влијание врз психата на децата е предмет на многу истражувања. Нивните заклучоци често се контрадикторни, но некои случаи во...
Забава МАГАЗИН

Како реагираат младите доколку им го одземете телефонот

Скоро една четвртина од младите токолку многу се потпира на паметните телефони, што тоа се претвора во зависност, сугерира психијатриското истражување кое го пренесува BBC....
Забава МАГАЗИН

Претераното онлајн-купување е психичко нарушување

Зависноста од купување преку интернет треба да се препознае како вистинско ментално нарушување, велат експертите, оваа зависност има големо влијание врз човечкиот ум. Иако зависноста...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Научниците пресметале колку дена ви се потребни да ги оставите зад себе лошите навики

Од секојдневното миење на забите до пиење кафе во 11 часот, сите имаме десетина навики кои ја сочинуваат нашата секојдневна рутина. Некои навики се позитивни...
Забава МАГАЗИН

Наоми Кемпбел ужива во самечкиот живот

user2
Популарната 49годишна супермоделка, која моментално е сама по завршувањето на кусата романса со Лиам Пејн, вели дека тешко е да најде момче поради славата и...