Таг : шеќер

ЕКОНОМИЈА

На увоз на шеќер лани сме потрошиле 30,5 милиони долари

Stefanija Kuzmanovska
Македонија минатата година направила увоз на шеќер во вредност од 30,5 милиони долари, покажуваат податоците на World’s top exports. На глобално ниво, увозот на шеќер...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Овошје со најмалку шеќер и најмногу антиоксиданси

Кристина Денесовска
Овошјето, без сомнение, би требало да биде дел од секојдневната исхрана, но изборот на истото е многу важно. Некои од нив содржат повеќе шеќери, па...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Шеќер или сол? Што е поштетно за здравјето?

Елена Даскалова
Факт е дека шеќерот и солта се намирници чие внесување најтешко може да се контролира. Многу често се сокриени во преработената храна, па многу луѓе...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали знаете дека постои мамурлак од благо?

Елена Даскалова
Во генетскиот код на луѓето е да се наклонети кон слаткиот вкус и тоа потекнува уште од дамнешни времиња, кога нашите предци биле ловци и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Нов омилен колач: Чоколадни кугли

Колачите без шеќер се многу подобар избор во однос на оние кои се полни со засладувачи. Овие чоколадни кугли ќе ве заситат и така ќе...
Здравје и Храна МАГАЗИН

За што можете да го применувате шеќерот, освен во исхраната?

Елена Даскалова
Повеќе од јасно е дека шеќерот е една од најштетните намирници, особено белиот и многу луѓе веќе не го користат во секојдневната исхрана. Но, тоа...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Овие се знаците дека претерувате со внес на шеќер

Елена Даскалова
Колку и да сме свесни дека шеќерот воопшто не е корисен за нашето здравје, сепак тешко оди одолевањето на убаво парче десерт, крофна или засладен...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Седум начини на кои шеќерот му штети на телото

Шеќерот е неопходен за нормално функционирање на организмот, но преголемата количина шеќер може серозно да го загрози вашето здравје. Здравите намирници како зеленчукот, овошјето, млечните...