Таг : инсулин

МАКЕДОНИЈА

Воведовме три нови инсулини со сертификат за квалитет, вели Филипче

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти Министерството...
Политика

Филипче кон ВМРО-ДПМНЕ: Да бевте одговорна политичка партија, веднаш ќе го стопиравте паралелниот увоз на инсулин

Влатко Зорба
„Со прес-конференцијата, ВМРО-ДПМНЕ само се разобличи самото себе. Граѓаните дознаа дека претходната влада набавила инсулини од паралелен увоз без проверен ладен ланец, без познато потекло...
Политика

МЗ: Уништен е турски инсулин од стоковите резерви, нема нов тендер

Влатко Зорба
ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира сакајќи да собере политички поени на сметка на здравјето на пациентите!, реагираат од МЗ на пресот на Марија Андоновска од...
Политика

МЗ: Воведовме три нови типови инсулин, се изготвуваше нова стратегија за третман на дијабетес

Влатко Зорба
Министерството за здравство соопшти дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со...
МАКЕДОНИЈА

Сојуз на дијабетичари: Го поздравуваме уништувањето на инсулин набавен со паралелен увоз

Александар Тодески
Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДМ) ја поздравува одлуката на Владата на Република Северна Македонија и на Министерството за здравство, за уништување на...
МАКЕДОНИЈА

Здравство: Уништивме инсулин набавен во време на ВМРО-ДПМНЕ со паралелен увоз

Александар Тодески
Министерството за здравство ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Седум начини на кои шеќерот му штети на телото

Шеќерот е неопходен за нормално функционирање на организмот, но преголемата количина шеќер може серозно да го загрози вашето здравје. Здравите намирници како зеленчукот, овошјето, млечните...