Таг : мед

Здравје и Храна МАГАЗИН

Напиток од лимон, мед и ѓумбир за имунитет

Кристина Денесовска
Состојки за три сервирања: -парче свеж ѓумбир (околу 3 цм) -600 мл вода -половина лимон -1 лажичка мед Подготовка: Ситно изрендајте го ѓумбирот, прелијте го...
Забава МАГАЗИН

Џејми Ли Кертис доби подарок од Атиџе (ФОТО)

Елена Даскалова
Актерката Џејми Ли Кертис беше еден од најгласните поддржувачи на нашата „Медена земја“, без да ги штеди убавите зборови за Атиџе и за целиот тим...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Која е разликата меѓу природен див мед и обичен?

Елена Даскалова
Преку филмот „Медена земја“, кој е снимен во Македонија и се бори за Оскар во две категории, дознавме за една досега малку позната страна на...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Најдобрите природни подобрувачи на имунитетот

Елена Даскалова
Луѓето кои се склони кон постојани настинки, болежливи се и често не се чувствуваат добро, веројатно имаат проблеми со слаб имунитет. Најдобрите подобрувачи на имунитетот...
Здравје и Храна МАГАЗИН

За што сè е добра комбинацијата мед и ореви?

Елена Даскалова
Освен ако сте алергични на некоја од состојките, во останатите случаи нема зошто да не уживате во вкусот на оваа одлична здрава комбинација. Со редовно...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Три маски за младолик изглед на лицето

Кристина Денесовска
Овие три состојки се одличен избор за природни маски кои истовремено ја чистат кожата и ѝ го враќаат младоликиот изглед. Маска од мед, цимет и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Колку мед треба да се јаде во текот на денот?

Елена Даскалова
Медот е единствен производ од природата кој е во идеален баланс на лековити состојки, здрави јаглехидрати и вредни хемиски соединенија кои не можат фармацевтски да...