29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life

Рецепт

Храна

Осо буко со зеленчук! Италијански специјалитет за цело семејство

Urednik
Ова универзално популарно јадење потекнува од Милано. Иако е многу лесно за подготовка, остава долготрајно задоволство и после јадење…Уживајте! Состојки: * телешка коленица * две...
Храна

Салепот го носи мирисот на Турција: Ароматичен пијалок кој можете да го подготвувате преку целата година

Urednik
Турската кујна е позната по своите зачини, што ја прави специфична и препознатлива. Меѓу другото, има и рецепт за салеп, ароматично топло млеко кое е...
Храна

Емпанади со пилешко: Мексикански „школки“ кои можете да ги јадете во секое време

Urednik
Слатки, солени, со разни сосови, зачини и послужени како што сакате – емпанади, емпандита или пастилјо. Оваа лушпа од тесто исполнета со разни чуда, иако...