Таг : увоз

СВЕТ

Курц: Имаме проблем со увоз на коронавирусот, пред се од Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
Ќе се воведе задолжителен негативен ПЦР тест за влез во Австрија на лица кои престојувале во таканаречените земји со висок ризик, во кои спаѓаат сите...
Компании и пазар

Македонија лани потрошила над 152 милиони долари на увоз на лекови

Влатко Зорба
Увозот на фармацевтски лекови минатата година беше на ниво од 421,5 милијарди долари, што е 3,8% повеќе во споредба со 2018 година, покажуваат податоците на...
Компании и пазар

Над 69,9 милиони долари лани сме потрошиле на увоз на мобилни телефони

Влатко Зорба
Во текот на минатата година, во земјава се увезени мобилни телефони во вредност од 69.930.000 долари или 3,1% повеќе во споредба со 2018 година. Податоците...
ЕКОНОМИЈА

На увоз на шеќер лани сме потрошиле 30,5 милиони долари

Stefanija Kuzmanovska
Македонија минатата година направила увоз на шеќер во вредност од 30,5 милиони долари, покажуваат податоците на World’s top exports. На глобално ниво, увозот на шеќер...
ЕКОНОМИЈА

Пауновски: Дел од компаниите што увезувале јужно овошје имале шпекулативен однос кон пазарот

Дел од компаниите што увезувале јужно овошје во нашата држава намерно имале шпекулативен однос кон пазарот и тие артикли не ги појавувале со цел цената...
ЕКОНОМИЈА

И покрај пандемијата: Трамп ги зголемува давачките за увозот од Европа

Stefanija Kuzmanovska
И покрај пандемијата, невидените мерки за карантин и стравувањата од економска криза, претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп не се откажал од својата трговска војна,...
МАКЕДОНИЈА

Забрана за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Бугарија и Македонија

Берта Китинска
Забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Бугарија и Македонија од денеска стапува во сила. Тоа е согласно воведените измени во законот...
Политика

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

Влатко Зорба
ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките назелената партија, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа...