Стандард

Гас

КОМПАНИИ

Рускиот гас од Арктикот продаден 20 години однапред

Влатко Зорба
Рускиот енергетски гигант Новатек објави дека потпишал дваесетгодишни договори за откуп со акционерите на својот проект „Арктик ТПГ2“ за целата количина на течен природен гас...
ЕКОНОМИЈА

Бислимоски: Приклучокот на природен гас на домаќинствата ќе чини до 100 евра

Влатко Зорба
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски информираше дека во следниот период ќе следува избор на јавен-приватен партнер за развивање на дитрибутивната мрежа на...
КОМПАНИИ

Германија значително го зголеми увозот на руски гас

Влатко Зорба
Германија во февруари увезла 63 проценти повеќе руски гас отколку во февруари минатата година, според податоците на руската федерална царина, пренесени од руските медиуми во...
КОМПАНИИ

Почнува дупчењето во црногорскиот дел на Јадранот, се бара нафта и гас

Влатко Зорба
Првото истражувачко дупчење за извлекување нафта во црногорското приморје започнува утре, во организација на руско-италијанската компанија „Ени-Новатек“. Платформата за дупчење „Topaz Driller“ пристигна во Црна...
ЕКОНОМИЈА

С. Македонија влегува во проектите Терминал на течен природен гас Александропулос и Гасна централа Александропулос

Влатко Зорба
На вчерашната седница, Владата ја разгледа и усвои потребата од склучување меморандуми за реализација на проектите Терминал на течен природен гас Александропулос и Гасна централа...
ЕКОНОМИЈА

ДИЖС: И покрај објавувањето на годишни јавни набавки, БЕГ не користеле мазут од 2013 година

Влатко Зорба
Државниот инспекторат за животна средина во рамки на извршената проверка на резервоарите за мазут и начинот на постапување со отпадот, идентично како и опасниот отпад,...
КОМПАНИИ

Евроазиската економска унија формира заеднички пазар за нафта и гас

Влатко Зорба
Земјите од Евроазиската економска унија започнаа да формираат заеднички пазар за гас, нафта и нафтени деривати, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Земјите-членки го одобрија концептот...
АНАЛИЗИ

„Северен тек 3“ ќе го испорачува горивото на иднината во Европа

msp-admin
Русија сè уште не ја завршика изградбата на вториот „Северен тек“, а веќе зборува за третиот. Цевката од Русија до Германија е потребна за транспорт...
АНАЛИЗИ

Колку „Северен тек 2“ зависи од Навални?

msp-admin
Геополитичкиот трилер „Навални-Северен тек 2“ влегува во нова, драматична фаза пред викендот, со одлуката на Берлин да не ги проследува резултатите од тестовите на Бундесверот...
КОМПАНИИ

Бугарската компанија за гас им враќа на граѓаните скоро 100 милиони евра

msp-admin
Бугарската државна компанија „Булгаргаз“ ќе им врати на своите клиенти повеќе од 200 милиони лева (нешто повеќе од 102 милиони евра), објави денеска на седница...