Таг : Гас

Анализи

„Северен тек 3“ ќе го испорачува горивото на иднината во Европа

Влатко Зорба
Русија сè уште не ја завршика изградбата на вториот „Северен тек“, а веќе зборува за третиот. Цевката од Русија до Германија е потребна за транспорт...
Политика

СДСМ: Владата има силна поддршка од САД за реализација на интерконекторот за гас со Грција

Влатко Зорба
„Регионалната соработка во енергетиката е дел од приоритетите на работата на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев. Во таа насока, започнати се процеси...
Анализи

Колку „Северен тек 2“ зависи од Навални?

Влатко Зорба
Геополитичкиот трилер „Навални-Северен тек 2“ влегува во нова, драматична фаза пред викендот, со одлуката на Берлин да не ги проследува резултатите од тестовите на Бундесверот...
Хроника

Маж од Кавадарци се затрул од јаглеродендиоксид во службено возило

Педесет и седумгодишниот Т.З. вработен во фирма во Кавадарци, вчера околу 13.00 часот управувајќи службено возило „фолксваген кеди“, се затрул со гас испуштен од боците...
Скопје

Новите автобуси на гас од денеска ќе сообраќајат низ улиците на Скопје (ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на социјалните мрежи објави дека од денеска низ скопските улици ќе сообраќајат новите автобуси на гас. Во Скопје во мај...
Компании и пазар

Бугарската компанија за гас им враќа на граѓаните скоро 100 милиони евра

Stefanija Kuzmanovska
Бугарската државна компанија „Булгаргаз“ ќе им врати на своите клиенти повеќе од 200 милиони лева (нешто повеќе од 102 милиони евра), објави денеска на седница...
Анализи

САД сакаат да го исфрлат рускиот гас од пазарот

Под маската дека се грижат за енергетската безбедност на Европа, Соединетите американски држави планираат да ги поддржат земјите-членки на Иницијативата „Три мориња“ за да постигнат...
ЕКОНОМИЈА

Одобрена првата фаза од постапка за доделување договор за јавно приватно партнерство за дистрибутивниот систем на природен гас

Владата во рамки на денешната петта седница ја усвои информацијата и ја одобри тендерската документација за првата фаза од постапка за доделување договор за воспоставување...
Регион

Тргна „Турски тек“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
На официјална церемонија во Истанбул беше одбележан почетокот на гасоводот „Турски тек“. Беа присутни претседателите на Русија, Турција и Србија – Владимир Путин, Реџеп Таип...
Анализи

Грција сака да биде клучен играч во геостратешката игра со гасот за Европа

Влатко Зорба
Два геостратешки енергетски сојузи вкрстуваат мечеви над Југоисточна Европа и Источниот Медитеран. Меѓу нив, тие планираат милијарди долари и конкурентни инфраструктурни проекти. И оние што...