Таг : навални

Вести

Русија најави санкции против Германија и Франција за Навални и не исклучи да е отруен во Берлин

Влатко Зорба
Русија ќе воведе „контра санкции“ против официјални лица во Франција и Германија по случајот со труењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални, објави рускиот министер за...
Вести

Навални му честиташе на Бајден: Фер избори се привилегија што ја немаат сите земји

Влатко Зорба
Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, му ја честиташе победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, додека Кремљ се уште нема реагирано на резултатите...
Вести

Путин: Лично побарав да му се обезбеди третман на Навални во Германија

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека тој лично интервенирал за рускиот опозиционер Алексеј Навални да добие медицинска помош во Германија. Во обраќањето на 17-от Меѓународен...
ЕУ

Германскиот министер за надворешни работи најави санкции за Лукашенко

Stefanija Kuzmanovska
Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во понеделникот во пресрет на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ повика на воведување санкции за Белорусија...
СВЕТ

Захарова: Русија ќе го побара од Германија извештајот на ОЗХО за Навални 

Stefanija Kuzmanovska
Русија ќе го побара од Германија извештајот на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) за случајот со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, изјави портпаролот на...
СВЕТ

Германската влада: Потврдено е дека Навални бил отруен со „новичок“

Stefanija Kuzmanovska
Германската влада денес објави дека е потврдено дека Алексеј Навални бил жртва на напад со хемиски нервен отров од групата „новичок“. Портпаролот на германската влада...
СВЕТ

Навални: Рацете ми се тресат, но се чувствувам подобро

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се опоравува од труење во Берлин, вели дека се чувствува подобро и дека си дал уште неколку месеци пред...
СВЕТ

Москва: Германија одби да ѝ обезбеди на Русија конзуларен пристап до Навални и по четири барања

Stefanija Kuzmanovska
Министерството за надворешни работи на Германија одби да ѝ обезбеди на Руската амбасада во Берлин конзуларен пристап до Алексеј Навални, соопшти Министерството за надворешни работи...
СВЕТ

Берлин постави услов за воведување санкции во врска со случајот Навални

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека е убеден дека Русија „нема да ги избегне санкциите на Европската унија“ во случајот со Алексеј...
Вести

5 земји испратија писмо до Советот за безбедност на ОН во врска со труењето на Навални

Влатко Зорба
Труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални претставува закана за меѓународната безбедност и мир, се вели во писмото испратено до Советот за безбедност на Обединетите...