СТАНДАРД life

Путин

КОМПАНИИ

Поранешна австриска министерка која танцуваше со Путин стана член на Одборот на директори на „Роснефт“

Stefanija Kuzmanovska
Поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, која танцуваше со Владимир Путин на нејзината венчавка, доби место во Одборот на директори на рускиот гигант...
КОМПАНИИ

Кремљ: Интересна е поканата на Маск за разговар со Путин

Влатко Зорба
„Дали сакате да разговарате со мене во Клабхаус?“, праша извршниот директор на Тесла и Спејс Екс, Елон Маск, во саботата на официјалниот англиски профил на...
КОМПАНИИ

Кој е најбогатиот Русин, што работи и зошто Путин го критикуваше?

Влатко Зорба
Рускиот бизнисмен Владимир Потањин (60) од Москва, постави рекорд за богатство во таа земја, меѓу сите руски милијардери. „Форбс“ пишува дека богатството на Потањин се...
КОМПАНИИ

Маск го покани Путин на разговор: „Би ми било чест“

Влатко Зорба
Американскиот претприемач и милијардер Елон Маск го праша рускиот претседател Владимир Путин дали би бил заинтересиран да му се придружи во разговор на социјалната мрежа...
КОМПАНИИ

Кој е милијардерот кој тврди дека е сопственик на „палатата на Путин“?

Влатко Зорба
Причината за протестот против режимот на Владимир Путин, кој започна завчера, и продолжи викендов, беше апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални. Да потсетиме, Навални беше...
БИЗЛАЈФ

Се огласи ВИСТИНСКИОТ СОПСТВЕНИК на палатата: Бизнисмен и партнер на Путин во џудо

Влатко Зорба
Рускиот бизнисмен Аркадиј Ротенберг изјави дека тој е сопственик на огромна палата на југот на Русија, која лидерот на опозицијата Алексеј Навални ја поврза со...
КОМПАНИИ

Путин по 12 години на Светскиот економски форум: Традиционалните механизми на економски стимули се исцрпени

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин смета дека пандемијата на коронавирусот е сериозен глобален предизвик што се заканува на натамошно зголемување на социјалното раслојување, продлабочување на нееднаквиот...
КОМПАНИИ

Путин рече дека можеби ќе се занимава со лозарство, акциите на неговиот пријател винар скокнаа за 11%

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин, за време на разговорите со руски студенти, рече дека еден ден може да се занимава со лозарство. За време на состанокот,...
АНАЛИЗИ

Тајкуните на Путин переле милиони преку светските банки

msp-admin
Повеќе од 2.000 доверливи извештаи протекоа од Министерството за финансии на САД, од неговиот оддел за спречување на финансиски криминал (FinCEN), и тие сведочат за...
ЕКОНОМИЈА

Путин: Русија и глобалната енергетска индустрија се соочуваат со силни шокови

Stefanija Kuzmanovska
Русија и глобалната енергетска индустрија се соочуваат со силни шокови, а коронавирусот негативно се одрази и на економијата и на целиот руски енергетски комплекс, изјави...