Таг : Путин

Вести

Путин планира да ја прими руската вакцина по посетата на Сеул

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира пред официјалното патување во Јужна Кореја, каде ќе се сретне со шефот на таа земја, објави портпаролот...
Вести

Путин: Надворешниот притисок кон Белорусија е без преседан

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин денес го осуди „надворешниот притисок без преседан“ врз Белорусија. „Белорусија се најде во тешка ситуација, во услови на невиден надворешен притисок...
Вести

Путин кон Русите: Борбата против короната не е завршена, бидете паметни за да избегнеме мерки

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека борбата против коронавирусот не е завршена, затоа е потребно сите граѓани да бидат многу внимателни и одговорни не само...
СВЕТ

Путин: Русија ќе ја зајакнува нуклеарната индустрија

Stefanija Kuzmanovska
Русија планира да го зајакне потенцијалот на нуклеарната индустрија, соодветно одговарајќи на геополитичките и технолошките предизвици, истакна рускиот претседател Владимир Путин по повод Денот на...
СВЕТ

Путин зборуваше за рестриктивни мерки: Што ги чека Русите во борбата со короната?

Stefanija Kuzmanovska
Неопходно е да се држи под контрола ситуацијата со ширењето на коронавирусот во Русија, бидејќи враќањето на рестриктивните мерки кои што беа воведени оваа пролет...
АНАЛИЗИ

Путин ќе се извлече и со Навални – затоа што Западот секогаш ги затвора очите

Влатко Зорба
Зошто Западот сега молчи за труењето на Алексеј Навални? Сега тоа е потврден факт од лабораториите во Германија, Франција и Шведска – Алексеј Навални беше...
СВЕТ

Странски медиуми: Путин наводно рекол дека Навални самиот се отрул себеси

Stefanija Kuzmanovska
Алексеј Навални можеби самиот се отрул себеси, наводно му кажал рускиот претседател Владимир Путин на неговиот француски колега Емануел Макрон за време на телефонскиот разговор....
СВЕТ

ЦИА: Путин веројатно ги насочува руските напори за дискредитирање на Бајден

Stefanija Kuzmanovska
Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во август направила проценка дека рускиот претседател Владимир Путин и неговите најблиски соработници „најверојатно ќе ги насочат операциите на руското...
Анализи

Тајкуните на Путин переле милиони преку светските банки

Влатко Зорба
Повеќе од 2.000 доверливи извештаи протекоа од Министерството за финансии на САД, од неговиот оддел за спречување на финансиски криминал (FinCEN), и тие сведочат за...
Вести

Путин: Руското оружје е многу пати помоќно од сите постоечки

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денес дека Русија за прв пат во својата модерна историја има најнапредни видови на оружје што може да ја заштити...