Таг : Северен Тек 2

Компании и пазар

Американската влада ги засилува заканите за гасоводот „Северен тек 2“

Влатко Зорба
Американската влада ги засилува заканите со санкции во обид да го запре контроверзниот гасовод „Северен тек 2“, кој ќе ја поврзе Русија со Германија, изјави...
ЕКОНОМИЈА

Војната за СЕВЕРЕН ТЕК 2 влегува во експлозивна фаза, дали Берлин ќе попушти пред притисокот на САД?

Stefanija Kuzmanovska
Германија се обиде да „ѝ угоди“ на Америка по прашањето за гасоводот „Северен тек 2“ со тоа што започна со изградба на терминал за американски...
АНАЛИЗИ

Бајден сака да го погреба „Северен тек 2“ на Путин

Stefanija Kuzmanovska
Застапниците на проектот „Северен тек 2“ на Путин се израдуваа предвреме. По поразот на Доналд Трамп на изборите, многу германски политичари се надеваа на рестартирање...
Вести

Лавров: „Северен тек 2“ е прашање на чест за Германија

Влатко Зорба
Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ стана прашање на чест за Германија, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. „Мислам дека е време да се...
ЕКОНОМИЈА

Германија им понуди нс САД договор вреден милијарда евра за да ги укинат санкциите за „Северен тек 2“

Stefanija Kuzmanovska
Германија им предложила на САД договор вреден милијарда евра, како замена за повлекувањето на Вашингтон од воведувањето санкции на „Северен тек 2“, пишува германски „Цајт“,...
ЕУ

Курц: Труењето на Навални и „Северен тек 2“ не може да се поврзуваат

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со украинскиот претседател Владимир Зеленски во Виена посочи дека труењето на критичарот на руската влада Алексеј Навални и гасоводот...
АНАЛИЗИ

Поради „зачинет“ чај пропаѓа мегапроектот на Путин и ЕУ?

Влатко Зорба
Дали геостратешкиот економски и политички проект на Кремљ кон Европската унија, вреден 15 милијарди долари, ќе пропадне заради (уште еден) „зачинет“ руски чај? Мегапроектот на...
Анализи

Колку „Северен тек 2“ зависи од Навални?

Влатко Зорба
Геополитичкиот трилер „Навални-Северен тек 2“ влегува во нова, драматична фаза пред викендот, со одлуката на Берлин да не ги проследува резултатите од тестовите на Бундесверот...
АНАЛИЗИ

Дали Меркел ќе го казни Путин поради труењето на Навални?

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел се соочува со зголемен притисок за завршување на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, откако германските лекари неделава потврдија дека рускиот...
ЕКОНОМИЈА

Меркел: Германија е решена да го заврши „Северен тек 2“ и покрај американскиот притисок

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека германската влада е решена да ја заврши изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, и покрај обидите на САД да...