Стандард
КОМПАНИИ

Дали Америка е подготвена да и попушти на Германија за „Северен тек 2“?

Трансатлантското партнерство меѓу Америка и Германија се чини дека нема цена за новата администрација во Вашингтон, па ниту „Северен тек 2“ не може да биде пречка за измазнување на односите по тешките години на Трамп во Белата куќа. Имено, ако може да се верува на угледниот германски економски дневен весник „Ханделсблат“, претставниците на администрацијата на Бајден му укажале на Берлин деновиве подготвеност за условно укинување на американските санкции на руско-западноевропскиот гасовод (94 проценти завршен). За ваков „мега-дипломатски“ гест на Вашингтон, Берлин треба да стави пакет (одредени) решенија на маса, во спротивно темата „Северен тек“ нема да може да се отстрани од дневниот ред “, наведува Ханделсблат, повикувајќи се на на неименуван американски службеник.

Во овој пакет треба да се најде решение за Европа да не стане премногу зависна од рускиот гас, односно Украина да не биде отсечена од трасата на извозот на енергија на „Гаспром“ од Сибир на запад. Покрај тоа, Вашингтон е особено заинтересиран да најде решение за „механизмот за заклучување“ на гасоводот во Германија во посакуваниот „пакет решение“ во случај Русија да започне да манипулира со енергијата, политички или на некој друг начин, наведува „Ханделсблат“.

„На Ангела Меркел и олесни кога слушна за овој предлог, но Берлин сè уште не излезе со конкретен одговор до Вашингтон“, наведува „Ханделсблат“, повикувајќи се на овој случај на неименувани германски претставници.

Точната фаза од преговорите меѓу Вашингтон и Берлин за „Северен тек 2“ сега е мистерија. На терен, рускиот специјализиран брод „Фортуна“, со придружба на руски бродови во техничка поддршка, продолжува да „прави нешто“ јужно од данскиот остров Борнхолм. Дали „Фортуна“ веќе ги инсталира цевките на „Северен тек 2“ таму или се уште течат подготвителните работи – западните сателити кои внимателно ги следат настаните на таа поморска локација, не се сигурни.

На европското копно, последниот политички отпор кон крајот на „Северен тек“ го покажа официјален Париз. Германија треба да го запре „Северен тек 2“ на бранот европски иницијативи за нови санкции против Русија и поради случајот „Навални“, како и поради масовните апсења на неговите приврзаници на неодамнешните протести, оцени Климент Боне, францускиот државен секретар за европски прашања.

Кабинетот на Ангела Меркел веднаш реагираше.

„Немаме што ново да додадеме. Германија не ја менува својата позиција за „Северен тек 2 “, изјави Мартина Фиц, портпарол на германската канцеларка, објави „Дојче веле“. Барањето на француската влада да ја запре изградбата на веќе одобрениот проект „Северен тек 2“ е неразумно и погрешно. Таквиот потег би резултирал со скок на цената на бензинот поради присилна компензација за веќе направената инвестиција, додаде Клаус Ернст, претседател на Комитетот за енергетика на германскиот Бундестаг.

Во меѓувреме, оваа студена зима во Европа за „Гаспром“ е сезона како никогаш порано. Имено, руската енергетска компанија (исполнувајќи 40 проценти од енергетските потреби на ЕУ) минатиот месец извезла над 19,5 милијарди кубни метри гас западно од Урал, или 45 проценти повеќе отколку во истиот месец минатата година. Таа рекордна количина сибирски гас вреди околу 4,5 милијарди долари, објави руската агенција Интерфакс. Драстичен скок на увозот на сибирски гас е забележан од Холандија (плус 21,2 проценти) и Германија (32,4 проценти), преку Франција (77,3 проценти повеќе од ланскиот јануари), до Полска (89,9 проценти) и Италија (221, 5 проценти).

Во исто време, „Гаспром“ го зголеми извозот на сибирска енергија на исток, односно Кина. Рускиот извозник испорача рекордна (за таа насока) милијарда кубни метри гас во јануари преку гасоводот „Силата на Сибир“. И тој најави понатамошен раст на извозот на гас во втората по големина економија во светот.

Со други зборови, на Европејците им е ставено до знаење дека не се единствените.

Како Берлин ќе продолжи да води дијалог со Вашингтон по повод „Северен тек 2“ и дали се подготвува условно укинување на американските санкции за тој гасовод, останува отворено прашање.

Поврзани вести

На што најмногу потрошија Американците додека ги чекаа резултатите од изборите?

msp-admin

Речиси 90 % од вработените сакаат да имаат избор за работа од дома

msp-admin

По протерувањето на Карлос Гон – Нисан и Рено се соочуваат со крах на берзата

msp-admin