Стандард

Украина

ЕКОНОМИЈА

Прв онлајн настан меѓу Стопанските комори на Украина и С. Македонија

Влатко Зорба
На иницијатива на Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Стопанската комора на Украина, како и со помош на Советот на извозници и инвеститори...
КОМПАНИИ

Шефот на „Нафтогас“: Запирањето на „Северен тек 2“ е прашање на живот или смрт за Украина

Влатко Зорба
Првиот човек на украински Нафтогас, Андреј Кобољев напиша на Фејсбук дека запирањето на изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ за Украина е прашање на живот...
КРИПТОВАЛУТИ

Украина ќе користи блокчејн за заштита на интелектуалната сопственост

Влатко Зорба
Министерството за дигитална трансформација на Украина потпиша меморандум со INTELMAX Management Consulting од Абу Даби, кој предвидува соработка за создавање платформа за размена на интелектуална...
КОМПАНИИ

Украина повторно увезува струја од Русија

Влатко Зорба
Украина го обнови увозот на електрична енергија од Русија и во моментов увезува околу 200 мегават часови, објави државната електроенергетска компанија „Укенегро“ на својата веб-страница....