Таг : Украина

Вести

Тимошенко во сериозна состојба поради коронавирус

Влатко Зорба
Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е позитивна за новиот коронавирус и е во сериозна состојба, изјави денес портпаролката на нејзината партија „Татковина“. Тимошенко (59), која...
Забава

Украинска манекенка претепана на плажа во Турција: Објави фотографии, па ја обвинија дека лаже

Влатко Зорба
Украинската манекенка Дарија Кирлиук пред неколку дена објави фотографија на која се гледа како е претепана од чувари на плажа во Турција. Дарија позираше со...
Вести

Тимошенко предлага парламентарна мисија за Донбас

Влатко Зорба
Поранешниот украински премиер и претседател на Сеукраинската унија, Јулија Тимошенко предложи да се формира „парламентарна мисија“ со членовите на украинскиот парламент, која ќе биде вклучена...
Вести

Зеленски нема да оди на парадата во Москва: Немаше официјална покана!

Влатко Зорба
Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека нема да замине во Москва на парадата, што ќе се одржи како дел од 75-годишнината од Победата во Втората...
СВЕТ

Поддршка за убиецот на Џорџ Флојд од Украина

Stefanija Kuzmanovska
Транспарент на кој пишуваше „Ослободете го Дерек Чаувин“, посветен на полицискиот службеник обвинет за убиството на Џорџ Флојд кој во моментот е задржан во притвор...
Вести

Кабинетот на украинскиот претседател заразен со корона, неговата сопруга во болницата

Влатко Зорба
Сопругата на украинскиот претседател Владимир Зеленски, која неодамна се зарази со коронавирус, е хоспитализирана поради пневмонија, соопшти канцеларијата на претседателот. Од друга страна, медиумите шпекулираат...
СВЕТ

ШОКАНТНА ПОРАКА ОД УКРАИНА: Треба да се фрли нуклеарна бомба на Москва и Будимпешта!

Stefanija Kuzmanovska
Пратеникот од партијата Европска солидарност на Петро Порошенко, Тарас Билан, апелираше до украинскиот претседател Владимир Зеленски да детонира нуклеарни бомби во Будимпешта, Москва и Санкт...