СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Украина ќе користи блокчејн за заштита на интелектуалната сопственост

Министерството за дигитална трансформација на Украина потпиша меморандум со INTELMAX Management Consulting од Абу Даби, кој предвидува соработка за создавање платформа за размена на интелектуална сопственост заснована на блокчејнот Fantom, што ќе обезбеди зголемена безбедност и транспарентност. Предвидено е и воведување на блокчејн технологии во владините процеси и услуги.

Според кабинетот на претседателот Владомир Зеленски, се разгледува можноста за отворање украински фонд за заеднички инвестиции.

„Покрај тоа, околу 18 украински приватни компании, вклучувајќи ги Interpipe, Dragon Capital, DTEK, Unit City, EastOne, UMG, Ufuture, Fortior, потпишаа меморандуми со државниот инвестициски фонд Мубадала“, соопшти претседателскиот кабинет.

Поврзани вести

Пазарната капитализација на Биткоин е половина од таа на среброто (инфографик)

Влатко Зорба

Има 220 милиони долари во Bitcoin, но не го знае кодот за паричникот

Влатко Зорба

Биткоинот повторно расте: Вреди 61.000 долари!

Влатко Зорба