Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Скарамучи: Биткоинот лесно може да стигне до 100.000 долари следната година

Ентони Скарамучи, основач на хеџ фондот SkyBridge Capital, вреден 9,2 милијарди долари, кој исто така служеше (иако кратко) како директор за комуникации во администрацијата на Трамп, рече дека Биткоин лесно може да достигне 100.000 долари за една година, сподели денес „Форбс“.

„Ќе ве споредат со Биткоин, што значи дека во вашиот мозаик на акции и обврзници и алтернативи и злато ќе има неколку процентни поени поврзани со дигиталната валута“, рече Скарамучи, додавајќи: „И бидејќи Биткоин е победник во оваа битка, најверојатно ќе [изберете] Биткоин. Значи, ако нема да бидете инвеститор во Биткоин, вие сте практично „шорт“ на Биткоин“.

Минатиот декември, самиот фонд на Скарамучи поднесе образец за „Регулатива Д“ до Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC). SkyBridge Bitcoin Fund L.P. отвори за инвеститори во јануари, откако првично инвестираше 25 милиони долари од својот капитал.

„Една од работите што се обидовме да ја направиме беше демократизација на индустријата за хеџ фондови, а Биткоин е сè уште малку тешко да се купи“, рече тогаш Скарамучи, додавајќи: „Значи, мислиме дека ќе има многу голем потег за Биткоин во следните пет децении“.

Денес, БТК фондот на SkyBridge „таргетира 100 милиони долари“ средства под нејзино управување, рече Скарамучи, додека Биткоин има „многу голема иднина“.

SkyBridge моментално држи околу 500 милиони долари во Биткоин.

„Мојот перформанс беше разнишан минатата година во март како резултат на пандемијата. Фондот SkyBridge Series G порасна за 33% од 1 април, а дел од тоа е потегот во Биткоин, од кој имавме корист во четвртиот квартал од минатата година“, додаде Скарамучи.

Тој исто така истакна дека Биткоин е сè уште непостојана предност што е склона кон непредвидливи движења на цените.

„Дел од она што го гледате оваа недела е „шорт сквиз“, слично како што би се случило со Tesla, каде што неверниците во Tesla беа надвор од кратките позиции, истото се случува тука со Биткоин“, рече тој.

Поврзани вести

Питер Шиф зборува повеќе за Биткоин, отколку за златото

Влатко Зорба

Нов рекорд на биткоин – 59.000 долари

Влатко Зорба

Ethereum е најпотценето крипто средство

Влатко Зорба