СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Зошто Bitcoin оствари огромна заработка?

Bitcoin (BTC) денес ги надмина сите очекувања.

Премина над 30 000 долари во раните утрински часови на 2 јануари, надминувајќи 31 и 32 000 долари попладнево, се осмели да достигне 33 000 до раните вечерни часови. Набргу потоа, тој премина 34.000 за да го достигне својот сегашен рекорд од приближно 34.608 долари.

Многу аналитичари го припишуваа бумот на три работи:

1 – инвеститори на мало
2 – институционални инвеститори
3 – позицијата на единствениот кит, што турна армија на алготрејдери кон активност

„Сега, конечно, почнуваме да гледаме одреден интерес за малопродажба на Bitcoin“, рече Ерик Вол, CIO од крипто-фондот „Arcane Assets“. Обемот на пребарување на Bitcoin е исклучителен, според „Google Trends“.

„Ова е прв пат од последниот врв од 20 илјади долари во кој гледаме такво нешто“, велат оттаму.

Вол, како и други експерти, велат дека малопродажните инвеститори се делумно одговорни за стимулирањето на бранот за време на викендот.

Нимрод Лехави, извршен директор и основач на компанијата за криптовалути Simplex, исто така, забележа „растечка побарувачка кај инвеститорите во малопродажба“.

Но, малопродажните инвеститори објаснуваат само дел од порастот на Bitcoin овој викенд, рече тој. Клиенти на Лехави на мало потрошиле 90% од своите пари на Bitcoin. Викендов оваа вредност е на 50%; инвеститорите се повеќе се интересираат за Tether, стабилната и фиксирана валута за доларот и за ETH.

„Трговците веќе го бараат „следниот BTC“, рече Лехави.

Институционалните инвеститори се резервоарите кои ја зголемуваат цената на Bitcoin нагоре во последниот квартал на 2020 година.

И тие едвај заминаа. Хеџ фондот на поранешниот директор за комуникации во Белата куќа, Ентони Скарамучи ќе отвори огромен фонд за Bitcoin во понеделник, а извршниот директор на MicroStrategy, Мајкл Сејлор не планира да купи помалку BTC.

Побарувачката од институционални инвеститори помогна да се зголеми цената на Bitcoin овој викенд.

Џошуа Хо, основач и партнер на трговската компанија со седиште во Сингапур QCP Capital, го објасни зголемувањето овој викенд со „континуиран институционален интерес од сите страни“.

Неговата логика е дека институционалните инвеститори се толку желни да купат Bitcoin, со што ја зголемуваат цената.

Вол рече дека зголемувањето на цената може да биде резултат на повлекување од институционални инвеститори во објекти за долгорочно складирање, што го намалува бројот на BTC достапни за трговците на мало.

Неодамнешниот извештај на Glassnode заклучува дека само 22% од вкупниот Bitcoin останува за трговците, бидејќи институционалните инвеститори веќе ги зграпчија повеќето од достапните монети, зголемувајќи ја побарувачката и дополнително хранејќи го биковиот пазар.

Волуменските скокови на крајот на годината се ограничени на големи фискални каси и менаџери на средства со ребаланс на нивните книги за 2021 година.

„Штом некои одлучат да одвојат дури 1% во крипто, ќе има голема нерамнотежа меѓу купувачите и продавачите во блиска иднина”, рече тој.

Но, има уште нешто.

За време на викендот, инвеститорите во малопродажба и алготрејдерите стануваат поактивни. Кога ќе дојде понеделник, институционалните инвеститори го поправаат пазарот. „Прашање е само кога повторно ќе влезат големите продавачи“, рече Хо.

Посочи и дека ненадејното повлекување на 1,15 милијарди долари од портфолиото на Coinbase Pro порано денес може да предизвика трговски ботови да купат BTC. Трговските ботови брзо пуштаат зделки кога некој ќе премести голема количина BTC за да го искористи она што го сметаат како подем на пазарот.

Природата на набавката е непозната. „Голем одлив е веројатно да укаже на голема набавка што сè уште не е објавена“, рече Хо, додека Вол рече дека тоа може да биде промена на средствата помеѓу внатрешните портфолија на берзите.

Поврзани вести

Ripple и Coinbase префрлија 76,7 милиони XRP

Влатко Зорба

Binance Coin експлодира на над 270 американски долари

Влатко Зорба

Компанија од Дубаи ја прави најголемата Биткоин инвестиција во историјата

Влатко Зорба